© S. Rose

Vítejte ve vánoční říši divů – v Sasku

Vánoční svátky pro všechny smysly

Vánoční čas je v Sasku pátým ročním obdobím: staleté zvyky a vánoční tradice se tu prožívají a slaví s mimořádnou intenzitou. Je to vidět na oknech ozdobených typickými vánočními řemeslnými výrobky. Je to doslova cítit ze všech domů. Můžete to ochutnat na vánočních trzích. A uslyšíte to i na ulicích. Tuto mimořádnou, sváteční a domáckou atmosféru můžete ve vánoční říši divů – v Sasku – prostě vnímat všemi smysly.

 

Nechte se okouzlit krásami saských měst!

A saské vánoční trhy jsou skutečně mimořádné. Doporučujeme Vám těchto 13 krásných míst:

 • První zmínku o Budyšínském Václavském trhu (1.–22 prosince 2023) nalezneme již v kronice z roku 1384. Také letos vás historické staré město přivítá doslova mořem třpytivých světel a atrakcemi, jako jsou umění a řemesla, prohlídky důlních štol nebo vánoční koncerty dechových orchestrů. Náš tip pro nejmenší: Každé odpoledne přichází na trh za dětmi také Ježíšek a společně pak otevírají jedno okénko velkého adventního kalendáře.

 • Na Vánočním trhu v Saské Kamenici (1.–23 prosince 2023) lákají návštěvníky do centra města dvě stovky stánků se skvělými tipy na dárky a vánoční pochoutkami. Středověký trh na Klášterní ulici (Klosterstaße) vyzařuje historické vánoční kouzlo a den před prvním adventem se tu také koná oblíbená a tradiční hornická přehlídka.

 • Známý Drážďanský Striezelmarktje nejstarším vánočním trhem v Německu. Na jeho již 589. ročníku (29. listopadu – 24. prosince 2023) si užije opravdu každý. Uvidíte například největší krušnohorskou stupňovitou pyramidu na světě o výšce 14,61 metru, dále pravděpodobně největší obloukový svícen na světě nebo tradiční figurky kominíčků zvané Pflaumentoffel, které se vyrábějí již po staletí ručně ze sušených švestek. Dalším tipem pro milovníky regionálních lahůdek je také proslulý Drážďanský festival štol (9. prosince 2023).

 • Slezský vánoční trh ve Zhořelci nabízí od 1.-17 prosince 2023 zcela mimořádný program. Různé pobožnosti a bohoslužby nám připomenou skutečné poselství Vánoc. Lidé pečou, čtou, hrají divadlo, zpívají a muzicírují. A navíc – každý den se tady objevuje zhořelecké jezulátko. Náš tip: Umělecký a řemeslný trh ve Slezském muzeu.

 • Těšínský trh, pojmenovaný po kněžně Uršule Kateřině Těšínské, se již tradičně koná třetí adventní víkend (15. – 17. prosince 2023) ve městě Hoyerswerda. Při vánoční procházce historickým jádrem si vychutnáte nádhernou starobylou atmosféru a užijete si pochoutky jako jsou pečená jablka, svařené víno a mnoho dalších báječných dobrot. A na samotném tržišti na vás čeká pestrý program pro malé i velké návštěvníky.

 • Na tradičním Lipském vánočním trhu (28. listopadu – 23. prosince 2023) se v centru města, a především pak kolem tržiště před Starou radnicí představuje přes 300 obchodníků. Zažijte pestrý program na hlavním pódiu trhu, kde má své „úřední hodiny“ i Ježíšek, historický trh „Staré Lipsko“ (Alt-Leipzig), pohádkový les, dílnu skřítků nebo obří ruské kolo vysoké 38 metrů, které se nachází na Augustově náměstí.

 • Historické tržiště s pozdně gotickou radnicí, renesančními měšťanskými domy a kostelem Frauenkirche tvoří okouzlující kulisu pro Míšeňský vánoční trh(27. listopadu - 24. prosince 2023). Trhovci tady nabízejí své vánoční zboží v nádherně vyzdobených stáncích a radnice se v tomto čase promění na obrovský adventní kalendář, který každý den odhalí nové vánoční překvapení.

 • Canalettův trh v Pirně je jedním z mála vánočních trhů, které jsou otevřené i po svátcích (28. listopadu 2022 - 23. prosince a 27.-30 prosince 2023). Podívaná inspirovaná tvorbou italského malíře Canaletta zaujme hlavně romantickým osvětlením tržiště. Tuhle sváteční nádheru si určitě nesmíte nechat ujít!

 • Vánoční trh ve Schwarzenbergu (8. - 17. prosince 2023) se koná kolem nejstarší dochované velké pyramidy na světě a slibuje skutečně slavnostní atmosféru. Pestrý program na tržišti, vánoční hora s figurami v životní velikosti nebo věrná podoba středověkého trhu na nádvoří zámku. Za zvláštní pozornost stojí pohádkový průvod a hornická přehlídka.

 • Krásnou sváteční náladu získáte také na Žitavském vánočním trhu (9. - 17. prosince 2023) pod oblohou plnou herrnhutských hvězd u kostela sv. Jana. Kromě svařeného vína, perníčků a dalších dobrot na vás čeká i skvělý program: Ježíšek s anděly, spousta hudby a tance, známé hity v podání populárních zpěváků, loutkové divadlo a velkolepá ohňová show.

 • Na Vánočním trhu ve Cvikově (28. listopadu - 23. prosince 2023) vás ohromí nádherně zářící velké vánoční pyramidy. V kouzelné atmosféře budete moci obdivovat lidové umění z Krušných hor, ochutnat jedinečné cvikovské svařené víno a každé odpoledne tam také za dětmi přichází Ježíšek. Vrcholem vánočního trhu je pak je tradiční hornický krojovaný průvod a přehlídka hornických kapel.

 • Vánoční trh v Plavně (28. listopadu - 23. prosince 2023), který začínal jako malá regionální akce, se postupně stal největším vánočním trhem v celém Fojtsku. Po čtyři týdny tady osvětluje historické staré město slavnostní vánoční výzdoba. Při zahájení trhu sem během tradičního „Průvodu světel“ přinesou známé vánoční postavy jako např. štýrské jezulátko, Wattefrau, Bornkinnel a mnoho dalších působivé vánoční osvětlení. Pokud zavítáte do Plavna o druhém adventním víkendu, určitě se projděte historickým vánočním tržištěm kolem původních tkalcovských domů a nezapomeňte navštívit také konventní budovu Komturhof.

 • Historicko-romantický vánoční trh „Königstein – zimní pohádka ve stejnojmenné pevnosti zaujme především silnou autenticitou místa. Okouzlující historická atmosféra doplněná starými řemesly, muzikanty, kejklíři a loutkáři dokáže zabavit malé a velké publikum i bez velké techniky. Obchodníci nabízejí své zboží stejně jako kdysi. Z kouřících kotlů na otevřených ohních se podává svařené víno a zvěřinový guláš. A na kolotoči poháněném lidskýma rukama je slyšet veselý dětský smích. Historický ruch tržnice pokračuje i do podzemních chodeb tak zvaných kasemat. Každý den se tady také otevírá jedno okno nejdelšího adventního kalendáře v Německu, který měří 112 metrů.

Zářící světla na saských zámcích.

Našich 11 tipů na nejvýznamnější akce:

 • O třetím adventním víkendu se v úchvatné historické kulise koná Vánoční trh na zámeckém ostrově Moritzburg. Od 22. listopadu 2023 – 25. února 2024 bude navíc v barokním zámku Moritzburg probíhat zimní výstava Tři oříšky pro Popelku, kde na autentickém místě natáčení zažijete kouzlo jednoho z nejkrásnějších pohádkových filmů.

 • Ve Vánoční zahradě v Drážďanech se zámek a park Pillnitz (16. listopadu 2023 – 14. ledna 2024) promění v kouzelnou zimní říši divů. Nenechte si to ujít a užijte si kouzlo třpytivého osvětlení na téměř dvoukilometrové okružní trase. Letos se v Lipsku poprvé koná akce Vánoční zahrada. V zemědělském areálu Park Markkleeberg vede dvoukilometrová okružní cesta podél nádherně osvětlených instalací (od 21.11.2023 do 7.1.2024).

 • Když se dny zkracují a Radebeulské vinice se rozvoní svařeným vínem, začíná na zámku Wackerbarth jedno z nejkrásnějších období v roce. Od listopadu 2023 do února 2024 vítá první evropské zážitkové vinařství své hosty romantickým zimním kouzlem v říši smyslů. Fantastickými kulinářskými specialitami a vybraným kulturním programem vás od pátku do neděle uvítá Zimní kouzlo zámku Wackerbarth.Jeho krása doslova zahřeje srdce a rozzáří oči malých i velkých návštěvníků. Požitek završí hřejivý šálek speciálního horkého bílého vína s názvem "Wackerbarths Weiß & Heiß" a vynikající pokrmy ze zámecké kuchyně.

 • Také Sonnenlandpark Lichtenau u Saské Kamenice nabízí pro letošní sezónu zajímavou novinku: „Zimní kouzlo v Sonnenlandparku“ – bez zavíracích měsíců. Přes den se můžete procházet rozlehlým přírodním parkem s více než dvěma sty zvířaty a za soumraku se prostor parku rozsvítí obrovskými světelnými atrakcemi. Umělá ledová plocha pro bruslení a vnitřní herní svět se navíc postarají o spoustu báječné zimní zábavy.

 • O druhém adventním víkendu (9.-10 prosince 2023) okouzlí své návštěvníky tradičními pohádkovými zámeckými Vánocemi zámek Colditz. Na nádvořích slavnostně vyzdobeného renesančního zámku nabídnou trhovkyně a trhovci ve svých stáncích ty nejlepší lahůdky z regionu a v klenutých sklepeních bude možné obdivovat tradiční řemesla.

 • Z vánočního spěchu a shonu vás bezpečně vytrhne zámek Burgk (2.-3 prosince a 9.-10 prosince 2023) , který vás pozve o prvním a druhém adventním víkendu na Freitalský zámecký advent. Nádvoří provoní vůně svařeného vína, koblížků, perníku a dalších pochoutek. Své zboží tady představí obchodníci a řemeslníci, na nejmenší návštěvníky se těší zoo s domácími zvířaty s možností projížděk na ponících a velbloudech.

 • Čtvrtý adventní víkend je ve vinařství Hoflößnitz v Radebeulu zcela ve znamení rodiny. Od 21. - 24 prosince 2023 se tu budou konat nejen divadelní představení, ale uvidíte – a hlavně uslyšíte – i živou hudbu a zažijete pestrou nabídku zboží od trhovkyň a trhovců včetně různého řemeslného kutění a pečení. Náš tip: Užijte si romantický výhled na zimní údolí saského Labe.

 • Při návštěvě barokního zámku Rammenau se budete cítit jako v pohádce. Ať už bude pokrytý třpytivým měkkým sněhem nebo ho bude obklopovat mrazivý chlad – romantická atmosféra tohoto místa vás okamžitě přenese do dob dávno minulých. Je to jediný kompletně zachovalý zámek v Sasku a během Vánoc a adventu 2023 vás okouzlí mnoha speciálními akcemi: Zažijte úchvatné adventní prohlídky, barokní pokušení s kulinářskými specialitami i vánoční koncerty.

 • Čtvrtý advent na zámku Voigtsberg (23.-23 prosince 2023) je každoročně ve znamení „Historických zámeckých Vánoc“. Zažijte tradiční řemesla v úžasném zámeckém komplexu a nahlédněte přes ramena těm, kteří se věnují tkaní, kovářství, řezbářství nebo výrobě kartáčů. V ukázkových dílnách jsou pro rodiny s dětmi připraveny zajímavé aktivity a mnoho z nich je zdarma. Náš tip pro mlsné jazýčky: Brixtalská farmářská polévka a ovocná vína z manufaktury.

Mohlo by vás také zajímat