Průmyslová kultura

Objevte fascinující saskou průmyslovou kulturu

Od konce 18. století až do druhé světové války bylo Sasko přední průmyslovou oblastí Německa. Náklonnost Sasů k technice sahá až do dob počátků hornictví, které se datují do 12. století. Saská Kamenice je považována za „kolébku německého strojírenství“ a právě proces industrializace učinil ze Saska region s mnoha předními světovými značkami. Díky Lipsku jako přednímu světovému veletržnímu místu se usnadnil také přístup na mezinárodní trhy. Tento zlatý věk náhle skončil po roce 1945, kdy se Sasko ocitlo za železnou oponou. Region přitom zůstal centrem průmyslové výroby NDR a jedním z nejvýznamnějších průmyslových regionů celého východního bloku.

Znovusjednocení Německa pak znamenalo úplně nový začátek, který sice mnohé ukončil, ale zároveň také otevřel nové možnosti. Bývalé významné průmyslové areály byly zachovány jako muzea, která v mnoha případech dostávají platformu historické techniky. Další technické památky, jako jsou třeba úzkokolejky, parníky na Labi nebo visutá dráha v Drážďanech, jsou dodnes v každodenním provozu. Průmyslová doba ale zanechala i zcela jiné architektonické stopy jako jsou například vily bohatých průmyslníků nebo první německé zahradní město Hellerau, které je dnes součástí Drážďan. V současné době mohou zvědaví cestovatelé objevovat bohatou průmyslovou historii Saska a fascinující svědectví z oblastí hornictví, automobilového průmyslu, textilní výroby a dalších – prohlédněte si náš výběr doporučených atrakcí zde:

 

Muzeum Augusta Horcha ve Cvikově

Cvikov je místem, kde v roce 1904 August Horch zahájil výrobu automobilů. V jeho muzeu mohou milovníci automobilismu zažít celou historii tohoto odvětví prostřednictvím luxusních modelů značek Horch, Audi, Wanderer a DKW, Auto Union, Sachsenring, VW, ale také kultovních modelů značky Trabant. Jedinečné atributy: Muzeum Augusta Horcha ukazuje skutečně autentickou historii, protože je jedním ze dvou muzeí v Německu, které se jako jediné nacházejí v původním místě výroby (Audi a Trabantu). Na 6500 metrech čtverečních tady návštěvníci zažijí jedinečnou cestu 117 lety výroby automobilů v západním Sasku. Vystaveno je tu cca 150 velkých exponátů. V roce 2006 bylo Muzeum Augusta Horcha zařazeno do Evropské cesty průmyslového dědictví jako jedno ze 3 zásadních míst v Sasku.