Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří

800 let historie hornictví

Krušné hory jsou jednou z nejoblíbenějších prázdninových oblastí v Sasku. Věděli jste, že za svůj mimořádný charakter vděčí z velké části hornické historii? Idylická krajina, jedinečná údolí řek a malebné vesničky byly vytvořeny těžbou. A mnoho tradic, zvyků a proslulých řemesel má svůj původ právě tady. Tuto fascinující směs můžete zažít zblízka různými způsoby: například pěší túrou, procházkou některým z půvabných horských měst nebo návštěvou mnoha podzemních komor s poklady. Tak tedy „Zdař Bůh“ v Krušných horách!

„Všechno pochází z dolu.”
Krušnohorské rčení

Ocenění UNESCO v číslech

22

míst tvoří dohromady světové dědictví hornické oblasti Erzgebirge/Krušnohoří

17

z nich leží na německé straně

5

z nich leží v České republice

800

let trvá historie hornictví v Krušnohoří

Užijte si hornický region světového dědictví s našimi tipy

Vybrat si mezi 17 místy světového dědictví v Sasku není vůbec snadné! Proto vám chceme doporučit několik zajímavostí. Ale zaručujeme vám, že těm, které tento hornický kraj okouzlí, rozhodně stojí za návštěvu i jeho další místa!

 • Hornická krajina s vysokými lesy: V oblasti Hartmannsdorfu se právě v Hartmannsdorfském lese nachází jedna z nejstarších a nejlépe zachovalých hornických oblastí v Krušných horách.

 • Schindlerova továrna na kobaltové barvy: Krušnohorská výroba modrých kobaltových barev dominovala Evropě dlouhou dobu. Nejmladší z pěti bývalých továren stojí dodnes v Zschorlau. Uvidíte tu původní zachovalé hutní stanoviště s výrobními, kancelářskými i obytnými budovami.

 • Hornická krajina Freiberg & staré město Freiberg: Hornická krajina Freiberg je nejstarší a nejvýznamnější oblastí těžby stříbra v Krušných horách. Freiberg byl založen v roce 1168 jako první horské město v Krušných horách. A dodnes můžete v jeho malých uličkách cítit kouzlo středověkého starého města.

 • Historické staré město Marienberg: Historické centrum horského městečka Marienberg je podle vzoru italské renesance rozvrženo v přesných pravých úhlech s velkým čtvercovým tržištěm uprostřed. Dalšími pamětihodnostmi jsou tu radnice, Zschopauská městská brána nebo nádherně zrekonstruovaný kostel Panny Marie.

Prohlídkové doly: fascinace podzemní těžbou

 • Důl Markus-Röhling-Stolln v Annaberg-Buchholz: Hlavní atrakcí pro návštěvníky je tu jízda důlním vláčkem a mnoho různých originálních strojů.

 • Důl Zinngrube Ehrenfriedersdorf: Jeho zařízení je součástí Saského průmyslového muzea a představuje hornictví v Krušných horách od středověku do 20. století.

 • Stříbrný důl Reiche Zeche ve Freibergu: S jeho 800letou tradicí a 1000 rudnými žilami se jedná o jeden z největších a nejstarších stříbrných dolů v Sasku.

 • Ukázkový důl Molchner Stolln: Jeden z nejstarších a nejkrásnějších dolů v Krušných horách. Od roku 1491 se zde těžilo stříbro, cín, měď a železo.

Těžba & řemesla

Krušné hory jsou známé také svým řezbářským uměním. Také toto umění má své kořeny v hornické historii regionu. Už v 16. století využívali horníci ve volném čase své schopnosti opracovávat kámen a dřevo a zajišťovali si tak další příjem. S láskou vyrobené figurky a speciálně soustružené výrobky si rychle získaly velkou oblibu. Postavičky inspirované těžbou jako například horník nebo anděl dodnes patří mezi nejvyhledávanější suvenýry z Krušných hor.

Světové dědictví pěšky: 3 turistické stezky v hornickém regionu

 

 • Hornická naučná stezka Buchholzerským lesem: Je zajímavou turistickou stezkou po stopách hornictví od středověku. Okruh vede poblíž města Annaberg-Buchholz.

 • Malá procházka po světovém dědictví: Zde můžete zažít těžbu v regionu Altenberg a užít si jedinečné výhledy. Start a cíl středně těžkého okruhu je na vlakovém nádraží Altenberg.

 • Schwarzenberská panoramatická cesta: okružní putování po horských výšinách kolem města Schwarzenberg, které je také nazýváno perlou Krušných hor. Trasa je 10 km dlouhá, středně náročná a poskytuje spoustu skvělých výhledů!

„Unikátní bohatství využitelných rud dalo Krušným horám nejen jméno, ale také trvale ovlivnilo charakter krajiny, sídel a staveb, svět života a práce, ale i kulturu a zvyky regionu od 12. století až do současnosti.”
Volker Uhlig, zemský rada ve výslužbě a předseda hornického regionu světového dědictví Ergebirge/Krušnohoří