Park Muskau

Krajinné umění světové úrovně

Park Muskau/Park Mużakowski v Bad Muskau je považován za jeden z nejkrásnějších krajinných parků na našem kontinentu a za výjimečný příklad zahradnického umění v anglickém stylu 19. století. Jeho tvůrce, slavný zahradní architekt kníže Hermann von Pückler-Muskau, se inspiroval idylickou krajinou údolí a vytvořil tu v letech 1815 až 1845 fascinující přírodní království. Moře odstínů zelené dodnes okouzluje všechny své návštěvníky. Areál o rozloze 830 hektarů je unikátních mimo jiné i tím, že je rozdělen řekou Nisou – část parku je v Sasku a část v Polsku. Od roku 2004 je park součástí světového dědictví UNESCO. Přinášíme vám tu několik tipů a doporučení pro vaši návštěvu!

„Kdo spatřil Muskau, nahlédl do mého srdce”
Kníže von Pückler-Muskau

Naše doporučení pro návštěvu parku

  • Karpfenbrücke (Kapří můstek): litinový most u ústí řeky Hermannsneiße do Luciesee. Tady se vám otevře nádherný výhled na Nový zámek!

  • Neues Schloß (Nový zámek) nelze přehlédnout – naštěstí! Stále znovu vás budou překvapovat různé pohledy na tento skvost. Zblízka i zdálky vás budou opakovaně fascinovat výhledy na tuto působivou barokní stavbu s výzdobou v novorenesančním stylu. I když byla ve druhé světové válce zničena, dnes opět září v celé své kráse.

  • Úzké stezky na břehu Eichsee na severu parku vás zavedou k romantickému posezení. Ideální místo pro malou přestávku ve vaší prohlídce! Najdete tady dokonce i malý vodopád.

  • Kuchyňská zahrada a zámecké zahradnictví: ananas ze Saska? Ale jistě! Stejně jako za Pücklerových časů roste i nyní v zámeckém zahradnictví exotické ovoce. Komplex se skládá z několika skleníků a kuchyňské zahrady.

  • Vyhlídková plošina na jihozápadní zámecké věži zámku Muskau nabízí z výšky 35 metrů panoramatický výhled na rozlehlý park a jeho okolí.

  • Další skvělé místo vám nabídne okolí památníku Pücklerstein, který byl vztyčen na počet tvůrce parku na exponovaném místě vysoko nad hladinou řeky Nisy. Odtud se otevírá jeden z nejkrásnějších výhledů v parku!

  • Co takhle malé osvěžení? V Café Schlossvorwerk najdete (nejen) vyhlášenou domácí zmrzlinu Fürst-Pückler!

Extra tip: Kdo byl Pückler?

V Novém zámku vás čeká stálá expozice s názvem „Pückler! Pückler? Prostě k neuvěření!“ Mnoho lidí zná knížete Hermanna von Pückler-Muskau jako spisovatele, cestovatele, a především jako zahradního architekta. Ale kníže proslul také jako vyhlášený sukničkář a bonviván a získal tak pozornost dokonce i v tisku! Multimediální výstava ukazuje různé tváře knížete a spojuje je zábavnou formou tak, aby vytvořila celkový obraz jeho oslnivé osobnosti. Rozhodně stojí za vidění!

Park v číslech

10

mostů

830

hektarů

2

země: Německo a Polsko

3 způsoby, jak prozkoumat park

  • V kočáře: Již sám Pückler svým hostům doporučoval, aby si park projeli tímto způsobem. A je to možné i dnes: jízda kočárem začíná u Schlossvorwerku. Tak tedy nastupte a užijte si to!

  • Na kole: Až na malé výjimky je v parku jízda na kole povolena! Pokud nemáte vlastní kolo, můžete si ho půjčit ve Schlossvorwerku.

  • Na člunu: Pücklerem uměle vytvořený vodní tok Hermannsneiße není pro plavbu lodí vhodný. Pokud byste si přesto chtěli prohlédnout park z vody, můžete u starého jezu nedaleko Oranžerie nastoupit do gumového člunu. Tady začíná dvouapůlhodinová projížďka po Nise až do městečka Żarki Wielkie (Groß Särchen), kde na vás po jejím skončení bude čekat autobus, který vás odveze zpět.

„Park musí být jako galerie, každých pár kroků byste měli vidět nový obraz.”
Kníže von Pückler-Muskau