© Philipp Herfort Photography

Tradice a zvyky

Živé tradice v Sasku

Opravdu mimořádné spojení: V Sasku se staré zvyky a tradice setkávají s radostí ze života, otevřeností, průkopnickým duchem a vynalézavostí. V zemi, která světu přinesla řadu důmyslných objevů, jež dodnes formují naše životy, žije mnoho lidí, kteří uchovávají staré příběhy a jemně a citlivě je propojují s naším moderním světem. Přesvědčte se sami – a objevte právě tuto část saské duše!

 

„Sasové nevděčí za to, čím jsou, jen své vlídnosti, ale i své energii.”
Theodor Fontane (1819–1898) německý spisovatel, novinář a kritik

Prostě nádherné! – Umění výšivek z Plavna

S malou jehlou a jemnou nitkou až na světovou špičku! Už v 19. století milovaly urozené dámy umělecké výšivky z Fojtska. Na světové výstavě v Paříži v roce 1900 vyhrála plavenská krajka dokonce vytouženou Grand Prix. Od té doby tu neúnavně rachotí speciální stroje a Plavno je stále srdcem německého vyšívacího průmyslu. A otevírá přitom i nové dimenze tohoto umění. Technickými výšivkami se například připevňují senzory nebo se zpracovávají hadice na výrobu lékařské nebo automobilové techniky. Jeden příklad z každodenního života: určitě znáte příjemné miniohřívače do zimních bot a rukavic.

Náš tip: Nechte se okouzlit fojtskými výšivkami v jediném německém muzeu krajky v Plavně!

Světoznámé vozy ze Saska

Sasko psalo také automobilovou historii – a je tomu tak dodnes. Před více než 100 lety založil August Horch, průkopník moderních luxusních vozů, ve Cvikově světoznámou automobilovou značku Audi. A název společnosti vznikl z jeho příjmení: „Audi“ pochází z latinského slova „slyšet, poslouchat“ a totéž v němčině znamená slovo horchen, v imperativu Horch! Legendární vozy jako třeba závodní vůz Stříbrný šíp nebo známý Trabant byly vyrobeny právě ve Cvikově. A úspěšná výroba aut bude pokračovat: mateřská společnost Audi Volkswagen ustanovila Cvikov jako kompetenční centrum pro e-mobilitu, takže již od roku 2019 tu z výrobní linky sjíždějí plně elektrické vozy ID.

Náš tip: Šlápněte na plyn a vydejte se do muzea Augusta Horcha ve Cvikově plného unikátních vozidel a řidičských simulátorů!

Lužičtí Srbové – malý národ, velká kultura

Malý slovanský národ okouzluje svou kulturou a radostí ze života saskou Horní Lužici. Lužičtí Srbové žijí ve východním Sasku již víc než 1000 let. Mluví vlastním jazykem, kterému nemusíte rozumět, abyste si zamilovali jejich svátky a zvyky jako například „Ptačí svatbu“ na konci ledna, masopustní „Zapust“ a „Zampern“, velikonoční ježdění v Budyšíně, velikonoční vajíčkové trhy nebo dožínkové „Škubání kohouta“. Součástí dnešního lužickosrbského života jsou i pečlivě navržené tradiční kroje, které jsou od roku 2014 součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Náš tip: Ponořte se do pestrého a barevného světa tohoto slovanského národa v Lužickosrbském muzeu v Budyšíně!

Saský originál: podprsenka

Zahoďte korzety a užijte si volnost a svobodu pohybu! Christine Hardtová z Drážďan zahájila v roce 1899 doslova revoluci v oblasti spodního prádla. Zaregistrovala si první německý patent na „dámský živůtek jako oporu prsou“. Se svým velikostně nastavitelným modelem ze svázaných kapesníků a podvazků je považována za vynálezkyni podprsenky. Tento model – předchůdce moderní podprsenky – nahradil k velké radosti většiny žen příliš upnutý korzet.

 

Milníky v ústní hygieně

Tři občané Drážďan, dva převratné vynálezy a velké vítězství pro ústní hygienu! Chemik Richard Seifert z Horní Lužice vynalezl v roce 1892 ústní vodu, jeho přítel Karl August Lingner ji uvedl recepturu na trh pod názvem „Odol“, pod nímž je známá dodnes. Ústní voda byla tehdy – kromě zubního prášku – jediným způsobem péče o zuby a dutinu ústní. O pár let později, v roce 1907, dostal lékárník Ottomar Heinsius von Mayenburg další skvělý nápad a „Chlorodont“, první zubní pasta, byla na světě. I tento obyvatel Drážďan svůj vynález úspěšně propagoval reklamami, plakáty a nápisy – a brzy byla nová zubní pasta doslova v ústech každého!

Náš tip: Napínavé dějiny péče o tělo najdete v Německém muzeu hygieny v Drážďanech.

Důvtipná žena z Drážďan vymyslela zcela nový kávový rituál

V minulosti se káva prostě jen zalila horkou vodou. Výsledkem byla plná ústa lógru a hořká pachuť. Paní Melitta Benzová se ale s takovou kulturou pití kávy nechtěla smířit. Tato šikovná dáma z Drážďan proděravěla kladívkem a hřebíky dno mosazného hrnce a položila na něj savý papír ze sešitů svých synů. Hrnec postavila na konvici a první kávový filtr byl na světě! To bylo v roce 1908. Vynalézavá hospodyňka si nechala patentovat název „filtrační kornout“ a založila si firmu „Melitta“. 

Muzeum kávy v Ebersbach –Neugersdorfu a vedlejší pražírna kávy, kde můžete vyzkoušet různé druhy!