© Dirk Hanus

Saská Kamenice

Hlavní město kultury 2025

To, že Saská Kamenice rozhodně stojí za návštěvu, dokládá mimo jiné i její zvolení Evropským hlavním městem kultury pro rok 2025. A je tady toho k objevování opravdu hodně. Architektonicky zajímavé a cenami ověnčené centrum města vás zve k prozkoumání. Výjimečná muzea zaručují požitek z umění té nejvyšší kvality. Památky průmyslové kultury svědčí o pohnuté historii města, které je jednou z průmyslových kolébek Německa. A takříkajíc „přede dveřmi“ jsou tu Krušné hory a romantická údolí řek – atraktivní kontrast, který nemá konkurenci!

 

„Opravdu se nesmírně raduji za toto nádherné město a lidi, kteří tu žijí. Jsem si jistý, že důvodem, proč to nakonec vyšlo byla právě mentalita obyvatel Saské Kamenice. ”
Michael Kretschmer, předseda vlády Saska, ke jmenování hlavním městem kultury 2025
1143

z tohoto roku je první písemná zmínka o Saské Kamenici

39

má Saská Kamenice městských částí

13

metrů – včetně základny – měří pomník Karla Marxe

37

let – od roku 1953 do roku 1990 – se Saská Kamenice jmenovala Karl-Marx-Stadt

7

pestrých barev zdobí komín teplárny v Saské Kamenici zvaný Lulatsch

Průmyslová kultura v „Saském Manchesteru“

Saská Kamenice je jedním z nejdůležitějších center německé průmyslové kultury: první skutečné továrny v Německu byly postaveny právě zde, v „saském Manchesteru“. Stavbu prvních přádelen bavlny v roce 1798 lze tak považovat za výchozí bod rychlého rozvoje. Již počátkem 20. století se Saská Kamenice stala jedním z nejbohatších měst v Německu. Bylo tu postaveno mnoho působivých a reprezentativních budov a monumentálních továren – katedrál průmyslu, které dodnes charakterizují panorama Saské Kamenice.

Extra tip:

Mnoho architektonických svědectví o průmyslové kultuře, která stojí za vidění, se nachází v centru města nebo v jeho blízkosti. Ideální pro pěší výlety!

Tajné tipy pro Saskou Kamenici

 • V létě se díky festivalu Parksommer promění park Stadthallen na čtyři týdny ve velký kulturní prostor s pestrým programem a uvolněnou náladou. Konají se tu koncerty, večery poezie, kurzy jógy a spousta akcí pro děti – a to vše zdarma!

 • Městská část Kaßberg je považována za jednu z nejkrásnějších historických čtvrtí v Sasku a představuje více než 150letou (architektonickou) historii. V podzemí je široce rozvětvená síť klenutých sklepů. Nachází se tu mnoho útulných hospůdek a doporučovaných restaurací, které dodávají Kaßbergu jedinečnou atmosféru.

 • V bývalém obchodním domě DAStietz se nachází působivé Přírodovědné muzeum s 290 milionů let starým "Zkamenělým lesem" v krytém atriu.

 • Ve Státním archeologickém muzeu smac jsou nejen skvělé výstavy pro celou rodinu, ale také jeden z nejlepších panoramatických výhledů na město z arkýře výstavních prostor.

„Těším se na všestranné projekty, které budou v příštích letech naplněny životem a spojí mnoho různých lidí v Evropě.”
Martin Dulig, ministr průmyslu Saska, u příležitosti jmenování Saské Kamenice hlavním městem kultury 2025

Muzea Saské Kamenice, která byste měli vidět

 • Saské průmyslové muzeum:

  Impozantní stroje, historické automobily a náhled do každodenní kultury od období počátků industrializace až po současnost.

 • Vila Esche:

  Architektonický skvost: vila je významným mezinárodně uznávaným dílem rané moderny. Byla postavena v roce 1903 podle plánů belgického umělce Henryho van de Felde a dnes je zrestaurovaná a přístupná veřejnosti.

 • Muzeum Gunzenhauser:

  Více než 2400 děl německého umění z přelomu století, expresionismu a poválečné moderny, prezentovaných v budově bývalé spořitelny ve stylu Nové věcnosti.

Centrum města

Saská Kamenice je doslova Mekkou pro fanoušky architektury! Od roku 1990 prošlo centrum města nebývalým rozvojem. Tam, kde kdysi atmosféru definoval šedý beton, vytvořili známí architekti zcela novou čtvrť, kterou nejen stojí za to vidět, ale je velmi příjemné v ní i žít. Intenzivně se tu setkávají styly několik epoch a dokreslují pohnutou historii města, která je definována růstem a prosperitou během gründerského období, obratem k moderně, destrukcí během druhé světové války, érou NDR a konečně novým sebevědomím po politických změnách. A samozřejmě si tu užijete i nákupy a kulinářské speciality!