Sasko v kostce

Sasko? Rozhodně!

Sasko je jednou z 16 německých spolkových zemí. Sousedí s Bavorskem, Durynskem, Saskem-Anhaltskem a Braniborskem a také s Polskem a Českou republikou. Sasko patří s 18.400 kilometry čtverečními k menším německým spolkovým zemím. Největší města ze 169 v regionu jsou Lipsko (580.000 obyvatel), hlavní město regionu Drážďany (550.000) a Saská Kamenice (245.000). Všechna větší města jsou dobře propojena německou dálniční a železniční sítí. Lipsko a Drážďany mají také mezinárodní letiště.

Sever Saska je rovinatý, střední část je kopcovitá a na jihu se region stává hornatým. Nejvyšším bodem je Fichtelberg (1.215 m n. m.) v Krušných horách a město Oberwiesenthal na jeho úpatí je nejvýše položeným městem v Německu. Největší řekou Saska je Labe, která do regionu přitéká z České republiky v Národním parku Saské Švýcarsko. Jak dnešní hlavní město Drážďany, tak bývalá hlavní města Míšeň a Trhová, leží na Labi. Nisa tvoří hranici s Polskem od konce druhé světové války. Na severovýchodě a severozápadě vznikly v bývalých velkých oblastech povrchové těžby jezerní krajiny.

Sasko ve zkratce

  • Hlavní město: Drážďany

  • Další velká města: Lipsko, Saská Kamenice

  • Regiony: Saská Kamenice – Cvikov, Drážďany Polabí, Lipsko, Krušné hory, Saské Švýcarsko, Horní Lužice a Fojtsko

  • Celková plocha: 18.420 km²

  • Největší vzdálenost: sever – jih 180 km, východ – západ 200 km

  • Populace: 4.055 milionů

View of Rochlitz Palace with a pond in the foregrounds© Lohse
View of Rochlitz Palace

Klima

Podnebí v Sasku je stejně rozmanité jako jeho krajina. I když je tu v mnoha městech už jaro, v Krušných horách a Fojtsku se stále můžete věnovat zimním sportům. Z meteorologického pohledu leží Sasko mezi mírným atlantickým a kontinentálním klimatem. Teplotu, délku slunečního svitu a srážky ovlivňují sezónní výkyvy a často se měnící počasí. Sasko je typickým celoročním turistickým cílem. Nejlepší doba cestování je mezi dubnem a říjnem.

#VisitSaxony

© 2020 Testcopyright