© PK Fotografie

Lipsko

Tady žije & funguje saská kulturní scéna

Tohle město vás vždycky překvapí: neustále se rozvíjející, moderní a zároveň tradiční místo konání veletrhů i působiště slavných skladatelů – to vše je Lipsko, v poslední době často přezdívané Hypezig. Pro klasifikaci této saské metropole by se dalo najít mnoho označení. Ale nejlepší způsob, jak poznat pravé Lipsko, je ponořit se s otevřenýma očima a ušima do této úžasné směsice kultury a vynalézavosti. Právě tyto vlastnosti město utvářejí a mimo jiné i proto přitahuje tolik umělců a kreativních lidí. Dějiny Lipska jsou dlouhé a působivé a snoubí se v nich historie a styl určující současnost.

Fascinace fotbalem:

UEFA EURO 2024™ v Lipsku

Fotbaloví fanoušci z celého světa, pozor! Lipsko je jedním z 10 hostitelských měst, kde se bude konat UEFA EURO 2024™. 17. ročník mistrovství Evropy ve fotbale bude probíhat 14. června až 14. července 2024 v Německu pod heslem „Sjednoceni fotbalem – sjednoceni v srdci Evropy“. Na stadionu v Lipsku se odehrají celkem tři předkola a osmifinále. Během EURO 2024™ se ústředním místem setkávání fotbalových fanoušků a všech návštěvníků Lipska stane fanzóna na Augustově náměstí (Augustusplatz) v centru města s přímými přenosy všech 51 zápasů na velkoplošných obrazovkách a prostorem až pro 15 000 diváků.

Těšit se můžete na vzrušující fotbalové momenty v Lipsku v následujících zápasech:

 • 18. června 2024 Portugalsko vs. Česká republika

 • 21. června 2024 Nizozemsko vs. Francie

 • 24. června 2024 Chorvatsko vs. Itálie

 • 2. července 2024 osmifinále, vítěz skupiny D vs. druhý ze skupiny F

Lipsko se jako hostitelské město UEFA EURO 2024™ vrací ke svým sportovním kořenům. Příběh plný úspěchů začal založením Německého fotbalového svazu (DFB) v roce 1900 a prvním německým fotbalovým šampionátem VfB Lipsko v sezóně 1902/03. Prvoligový tým RB Lipsko navazuje na tradici národně i mezinárodně úspěšných lipských fotbalových klubů. Sportovní nadšenci mohou prozkoumat bohatou historii města na sportovní trase, která znázorňuje klíčová místa sportovních dějin Lipska.

„Chválím své Lipsko! Je to malá Paříž a vzdělává své lidi. ”
Johann Wolfgang von Goethe

Shora

Vyhlídková plošina Památníku bitvy národů nabízí úchvatný panoramatický výhled na Lipsko a jeho okolí.

© Giulio Groebert

Zespodu

Malebnou pasáží Mädler sestoupíte do slavných sklepení hluboko pod městem: Auerbachův sklep je považován za místo původu Goethova Fausta.

© Holger Stein Fotografie

Z vody

Nejlepší způsob, jak prozkoumat gründerskou čtvrť Plagwitz, je lodí z městského přístavu. Tuto městskou část jako místo k životu i práci milují hlavně umělci.

© Greg Snell

Kreativní místa & události

 • Bývalá přádelna bavlny v Lipsku Leipziger Baumwollspinnerei se vyvinula ve fascinující areál současného umění s více než 100 uměleckými ateliéry, 11 galeriemi, tiskárnami a obchody. Pracují zde mezinárodně uznávaní umělci jako Neo Rauch a Michael Triegel.

 • Muzeum užitého umění GRASSI je jedním z předních muzeí designu v Evropě. Pořádá měnící se výstavy o řemeslech a designu, fotografii a architektuře.

 • V bývalé Herfurthově vile vystavuje Galerie současného umění díla z období po roce 1945 a propaguje současné umění.

 • Od roku 2016 se Kunstkraftwerk (Umělecká elektrárna) profilovala jako evropské centrum pro umění nových médií. Zaměřuje se na speciální umělecké projekty, které mimořádným způsobem korespondují s průmyslovým prostředím.

 • Filmový festival DOK láká do městských kin návštěvníky z celého světa. Jde o jeden z předních festivalů dokumentárního a animovaného filmu a je unikátní kombinací těchto dvou žánrů.

 • Setkání Wave Gotik Treffen se koná od roku 1992 každoročně o svatodušních svátcích (začátek června) v Lipsku a s více než 20.000 návštěvníky je jednou z největších akcí alternativní černé scény.

Dralle - co? Drallewatsch!

Co byste při návštěvě Lipska určitě neměli opomenout? Procházku po hospůdkách Drallewatsch! Tohle původní saské slovo znamená „něco zažít“ a „jít od domu k domu“. A přesně to děláte v oblasti kolem známé Barfussgässchen. Na 800 metrů dlouhém pruhu barů mezi náměstím Richarda Wagnera a Hradním náměstím (Burgplatz) je přes 30 restaurací, barů a hospod. Ať už se jedná o tradiční bary jako Auerbachs Keller, Barthels Hof, Ratskeller, Zills Tunnel nebo trendy bary a mezinárodní kuchyni – každý si najde to své. V letních měsících, kdy se úzké uličky stávají dějištěm saské pohostinnosti, je to opravdu úžasný zážitek. Velmi působivé jsou ale i historické budovy: vedle sebe tu stojí domy z období renesance, baroka i gründerské doby.

Večer ožívá také ulice Karla Liebknechta, kterou místní s láskou nazývají KarLi, a žije až do pozdních ranních hodin. Sousedí s centrem města a je známá mnoha bary, hospodami, kavárnami i mezinárodními restauracemi. Oblíbenými místy setkávání jsou zde také sociokulturní centra jako naTo, Werk 2 nebo Feinkost.

Další gurmánské zážitky vás čekají v moderních restauracích na Münzgasse kolem divadla a také v módní čtvrti Plagwitz podél ulice Karla Heineho.

Lipsko pro milovníky kultury

 • Díky orchestru Gewandhaus má Lipsko hudební těleso skutečně světové úrovně. Je považován za největší profesionální orchestr na světě a v Gewandhausu, který byl slavnostně otevřen v roce 1981, má prostor s vynikající akustikou.

 • Lipská opera s více než 300letou operní tradicí, významnými sólisty, vysoce oceňovaným sborem a vyznamenaným baletem prezentuje velmi kvalitní a respektovaná představení. Její součástí je také Hudební komedie, která je jedním mála čistě operetních a muzikálových domů na světě.

 • Lipská hudební stezka, otevřená v roce 2012, spojuje na pětikilometrové okružní trase celkem 23 míst, kde žili a tvořili slavní skladatelé. Uvidíte zde Bachovo muzeum, Mendelssohnův dům a Schumannův dům.

 • Historii Lipska ve všech jejích aspektech představuje Muzeum historie města, které zahrnuje Dětské muzeum, Schillerův dům a Památník bitvy národů – nejmonumentálnější památník Evropy.

 • Muzeum výtvarných umění představuje na více než 7.000 metrech čtverečních výstavní plochy četná mistrovská díla 15. až 21. století.

Další zážitky v oblasti Lipska

Fotbalová edice

Fanoušci fotbalu mohou zažít známou saskou pohostinnost ve slavné lipské čtvrti s nočním životem "Drallewatsch", především kolem známé Barfußgässchen s bezpočtem barů, hospod a restaurací. Pokud byste chtěli být sami aktivní, můžete například prozkoumat lipské vodní cesty na kánoi a poznat město z úplně jiné a zcela mimořádné perspektivy.                                                                                                                     

Rodiny mířící na UEFA EURO 2024™ by se rozhodně měly zastavit v lipské zoologické zahradě, jedné z nejkrásnějších v Evropě a určitě tam navštívit velký tropický deštný prales a také si prohlédnout 20 modelů dinosaurů v životní velikosti. Velkým hitem v lipské zoologické zahradě bude i Stadion snů, který své návštěvníky láká na sportovní hry, kurzy řemesel a historii fotbalu a fair play.                                     

Pokud si budete chtít odpočinout po vzrušujících sportovních hrách, spoustu relaxace naleznete v okolí města například v Neuseenlandu s mnoha možnostmi koupání, cyklistiky a dalších volnočasových aktivit. Jen něco málo přes hodinu jízdy vlakem leží hlavní město Saska Drážďany, které vás pozve na krásnou a pohodovou procházku plnou nádherných barokních památek, rozmanitých muzeí a pohledů na svou jedinečnou scenérii.

Zoo Lipsko - Lipsko pro milovníky zvířat

Určitě nezapomeňte na návštěvu lipské zoologické zahrady. Čeká tu na vás šest vzrušujících světů, kde nepřestanete žasnout. Rozhodně si nenechte si ujít tyto zajímavosti:

 • Největší tropický zážitkový svět Německa – Gondwanaland

 • Světově zcela jedinečný opičí výběh – Pongoland

 • Od roku 2021 tu můžete objevovat a obdivovat 20 dinosaurů v životní velikosti. Poprvé v zoologické zahradě v Německu!

 • Zoologický odborník Anthony Sheridan nedávno označil lipskou Zoo za nejlepší zoologickou zahradu v Německu a druhou nejlepší v Evropě!

„Ach, jak já vždycky Lipsku závidím jeho hudbu!”
Clara Schumann
9

měsíců trvala stavba Staré radnice v Lipsku. Tato nádherná renesanční budova byla dokončena v roce 1557 po pouhých devíti měsících práce.

427

mostů. V Lipsku je víc mostů než v Benátkách!

24

nástupišť. Hlavní lipské nádraží je díky tomu největším hlavním nádražím v Evropě.