© pixdd

Drážďany

Vítejte ve Florencii na Labi

Krása Drážďan je nesporná a zcela nezaměnitelná! Návštěvníkům se ukáže hned na první pohled, který je tvořený neodolatelnou symbiózou romantické krajiny, barokní architekturou a jedním z nejkrásnějších historických Starých měst v Německu. Na druhý pohled láká „Florencie na Labi“ bohatým uměním a kulturou, která nemá v mezinárodním měřítku obdoby. Obyvatelé Drážďan si svoje město užívají plní radosti ze života na ulicích, náměstích a jevištích se světovými umělci a zvou hosty z celého světa, aby učinili totéž.

„Drážďany mi přinesly velkou radost a oživily mou touhu přemýšlet o umění. Na tomto krásném místě se nacházejí neuvěřitelné poklady všeho druhu.”
Johann Wolfgang von Goethe

To nejlepší z Drážďan

Frauenkirche

© Katja Fouad Vollmer

Rezidenční zámek

© Marcus Sherifi

Zwinger

© Claudia Huebschmann

Čtvrť Kunsthof

© Anita Demianowicz
104 000

stromů dělají z Drážďan jedno z nejzelenějších měst v Evropě

1474

k tomuto roku se datuje první zmínka o drážďanské štole

60

galerií a výstavních míst

Drážďany kulinářské

  • Drážďanská štola (Dresdner Christstollen) je zároveň kulturní historií, staletou tradicí pečení, prožitou vášní a nesrovnatelným potěšením! Nejslavnější pečivo v Drážďanech je dostupné pouze ve vánočním období.

  • Věděli jste, že Dominostein – vrstvené vánoční cukroví – je také drážďanským vynálezem a registrovanou saskou specialitou?

  • Pokud máte raději něco vydatného, ​​neměli byste si nechat ujít Dresdner Sauerbraten – drážďanskou kyselou pečeni. Tato specialita se tradičně podává s bramborem a červeným zelím.

  • Klasika: Typické saské Fettbemme, chleby s přepuštěným máslem, si dnes našly cestu i do luxusních drážďanských restaurací.

  • Drážďanský Eierschecke je mimořádně lahodný zákusek. Jedná se o třívrstvý moučník z kynutého těsta, jehož název je odvozen od vrchní šlehané vaječné vrstvy.

Nové město: když se historie setkává s modernou

Proslulá barokní atmosféra Drážďan není nikde tak silná jako v Novém městě –Neustadtu. Klikaté uličky, malebná nádvoří a prostorné třídy zvou k prozkoumání a procházkám. Milovníci umění tu najdou širokou škálu galerií, ateliérů a obchodů se starožitnostmi. Četné kavárny a restaurace na barokních nádvořích zase lákají k odpočinku a dobrému jídlu. Nové město je kreativní a barevné – například pasáž Kunsthof, kterou tvoří soubor propojených dvorů navržených podle různých témat.

 

Staré město: když se umění setkává s architekturou

Na levém břehu Labe se nachází historické centrum Drážďan, které je považováno za „výstavní stranu“ města a vyznačuje se stavbami z období renesance, baroka a 19. století. Výhled z protějšího břehu okouzlí nejen fanoušky architektury! Mnohé památky jsou jen kousek od sebe: Frauenkirche jako symbol rekonstrukce města, Semperova opera a Zwinger. Obrazová galerie starých mistrů a Zelená klenba ukrývají umění světové úrovně. V okolí Starého tržiště (Altmarktu) a Pražské ulice (Prager Straße) najdete nákupní centra, gastronomii, kulturu a kancelářské budovy.

 

„Obyvatelé Drážďan se vás neptají, jestli se vám jejich město líbí, oni vám to oznamují. To mě přivedlo k myšlence, že města lze obvykle rozdělit do dvou kategorií: na sebevědomá a ta ostatní. ”
Umberto Eco

Tipy od drážďanských profesionálů

  • Při přehlídce Dampferparade plují historické parníky Bílé flotily (Weiße Flotte) po Labi ve speciální formaci k zámku Pillnitz a zpět. To vše za doprovodu koncertu parních píšťal a přihlížení mnoha nadšených diváků na březích Labe. Tyto přehlídky se konají na začátku a na konci hlavní sezóny.

  • Mezinárodní dixielandový festival se koná od roku 1971 vždy v květnu. Přitahuje jazzové a dixielandové fanoušky z celého světa a boduje rozmanitým programem. V jeho rámci se myslí i na budoucí fanoušky a koná se tu mnoho akcí pro děti.

  • Elektrárna uprostřed Drážďan je zvláštním místem pro kulturní zážitky a živou moderní kulturní scénou v Drážďanech. Tam, kde se dříve vyráběla elektřina, se dnes tančí a zpívá. Přestěhovala se sem mimo jiné drážďanská státní opereta a tjg – divadlo mladé generace.

  • Lanová dráha Loschwitzer Bergschwebebahn vás za tři minuty vyveze z Körnerplatz na Löschwitzhöhe, odkud si můžete užívat fantastický výhled na město. A zažijete tu historii zblízka, protože lanovka, postavená v roce 1900, je nejstarší visutou dráhou na světě!