© TVE R. Gaens

Země řemesel

Umění řemesel v celé své kráse

Světově proslulé, vysoce ceněné a velmi živé: Mnoho vzácných a tradičních řemesel má svůj původ v Sasku. Předávala se a žila v rodinných dílnách po generace. Zachování a pokračování tohoto jedinečného kulturního dědictví je dílem kreativního myšlení, inovativních nápadů, šikovných rukou a velké vášně. Slibujeme vám, že při pohledu na výrobky těchto talentovaných řemeslníků bude skutečně ohromeni!

 

„Umělec je ten, kdo pracuje rukama, hlavou a srdcem.”
František z Assisi

Nejznámější saské manufaktury

Vánoční hvězdy z Herrnhutu

© Katja Fouad Vollmer

Crottendorfské františky

© Crottendorfer Räucherkerzen GmbH

Hodinky: lesklá nádhera z Glashütte

Víte, kde se vyrábí nejlepší a nejdražší hodinky v Německu? No přece v Glashütte! Městečko ležící asi 30 kilometrů jižně od Drážďan má mezi hodináři a milovníky hodinek kultovní postavení. Nejvyšší hodinářské umění s mimořádným důrazem na detail se zde datuje již od roku 1878. Produkty této značky jsou vyhledávané po celém světě: luxusní hodinky, individuálně navržené a charakterizované saskými hodnotami, jako je kvalita, přesnost a spolehlivost.

Náš tip: Navštivte Německé muzeum hodin s unikátními kapesními, náramkovými a kyvadlovými hodinami z různých dob!

Pohádkově krásný míšeňský porcelán

Dva kobaltově modré zkřížené meče a příběh neuvěřitelného úspěchu. Typická značka se dvěma meči je již od roku 1710 ochrannou známkou míšeňské porcelánky. Tato světoznámá luxusní značka je již přes 300 let symbolem vysoce kvalitního řemeslného zpracování a vzácných materiálů, stejně jako krásy, stylu a nadčasového designu. Ušlechtilý míšeňský porcelán se daruje, ctí, dědí a sbírá. Což ostatně prováděl již zakladatel této manufaktury August Silný, saský kurfiřt.

Náš tip: Nechte se oslnit 20 000 exponáty v Muzeu porcelánu – a sledujte v předváděcí dílně, jak se „bílé zlato“ vyrábí!

Vonné františky: malé aromatické kužely

Dýmající panáček (Räuchermann) bez voňavého františka je jako Vánoce bez dárků. Se stoupající oblibou těchto dřevěných figurek z Krušných hor, přišla chvíle Freyi Graupnerové. V roce 1936 založila ve své kuchyni o deseti metrech čtverečních společnost Crottendorfer Räucherkerzen (Crottendorfské františky). Společně se svými dětmi připravovala „těsto“ a vůně a vytvářela dnes dobře známé vonné kužílky. Její potomci je vyrábějí stejným postupem – s mnoha různými vůněmi, tradičními i speciálními – dodnes.

Náš tip: Přivoňte si k největšímu vonnému kuželu na světě v Zemi františků (Räucherkerzen-Land) v Crottendorfu!

Původ našich vánočních hvězd

Hvězda mezi hvězdami na vánoční obloze má 25 velkých hrotů a pochází z východosaského města Herrnhut. Tohle trojrozměrné umělecké dílo vzniklo před více než 160 lety z papíru a lepenky v místní dílně. A je považováno za prapředka všech vánočních hvězd. Hvězdy jsou stále vyráběny ručně a během adventu a Vánoc září na mnoha místech po celém světě.

Náš tip: Otestujte si svou šikovnost v předváděcí a kutilské dílně – zaručeně zazáříte.

Výroba nástrojů ve Fojtsku

Trojúhelník, který tvoří města Markneukirchen, Schöneck a Klingenthal se nazývá Hudební koutek (Musikwinkel) nebo také Musicon Valley. Hudební nástroje všeho druhu se ve Fojtsku vyrábějí ze dřeva a plechu již více než 350 let. A samozřejmě ručně! Rozmanitost a koncentrace výrobců nástrojů je tu světově unikátní, proto je region také součástí nehmotného kulturního dědictví.

Náš tip: Vydejte se za raritami! V muzeu hudebních nástrojů v Markneukirchenu můžete obdivovat největší hrající housle i dvoje malinké housličky, které se vejdou do krabičky od sirek.

Dřevěné umění z Krušných hor

Měří 10,1 metru a je to největší louskáček na světě! A samozřejmě pochází z Krušných hor stejně jako mnoho jiných krásných dřevěných hraček. Řezbářství zde má dlouhou tradici stejně jako soustružení: Toto vzácné řemeslo, při němž z dřevěných obručí vznikají zvířátka, ovládají pouze v jediné dílně v Seiffenu. A znáte dřevěné anděly s jedenácti bílými tečkami na zelených křídlech? Také oni jsou mistrovským způsobem ručně vyráběni v tradiční továrně Wendt & Kühn v Grünhainichenu. Tady budou milovníci dřevěných uměleckých děl ve svém živlu nejen o Vánocích.

Náš tip: Podívejte se na louskáčka/rekordmana v prvním Evropském muzeu louskáčků v Neuhausenu!