© Ingo Huebner

Krušné hory

Něco takového jako Krušné hory jinde v Německu nenajdete. Jsou prostě považovány za jedno z nejkrásnějších pohoří v zemi. A také jsou plné historického bohatství z dob intenzivní těžby – ne nadarmo je tento hornický region Krušnohoří zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Svou další, uměleckou stránku ukazuje tento region především během adventu a Vánoc. V tu dobu se tady všechno točí kolem světoznámého řemeslného umění výroby pyramid, obloukovitých svícnů a louskáčků. Máte rádi aktivní výzvy? Tak si rychle nazujte turistické boty, sedněte na horské kolo nebo skočte na lyže. Protože právě tady najdete to nejlepší vyžití v každém ročním období!

Nenechte si ujít to nejlepší z Krušných hor

  • Dopřejte si alespoň jednu jízdu po Přísečnické dráze (Pressnitztalbahn)! Na trase mezi Jöhstadtem a Steinbachem zažijete na úzkokolejce dokonalou historickou atmosféru a působivou přírodní kulisu v té nejlepší kombinaci!

  • Zámek Augustusburg je považován za jeden z nejkrásnějších renesančních zámků ve střední Evropě. Byl postaven v 16. století a dnes do něj hosty lákají především expozice v zámeckém muzeu a fantastické pohledy z vyhlídkové věže. Pro svou impozantní polohu a vzhled je nazýván také „Korunou Krušných hor“.

  • Na nejvyšší horu Saska, Fichtelberg, jezdí Fichtelbergská lanovka, která měří 1 175 metrů a během téměř čtyřminutové jízdy zdolá převýšení 303 metry. Užijete si na ní spoustu zábavy a fascinujících výhledů!

  • Při procházce městem Annaberg-Buchholz zažijete spoustu romantiky. Okouzlí vás historické staré město s úzkými uličkami a nádhernými domy a také majestátní pozdně gotický kostel sv. Anny, který je největším halovým (stejnolodním) kostelem v Sasku.

  • Historii hornictví můžete objevovat zblízka v podzemí v prohlídkových dolech, například v dole Annaberg-Buchholz, ve Freibergu nebo v Altenbergu.

  • Ve Freibergu se to třpytí a září. Výstava Terra mineralia na zámku Freiberg je největší a nejkrásnější výstavou minerálů a přírodních pokladů v Německu.

Extra tip:

Krušné hory na jaře a v létě

Když se řekne Krušné hory, znamená to obrovskou mnohostrannost aktivit. Jezdíte rádi na kole? Pak pro vás budou skutečným rájem. Ať už si užíváte spíš klidnou jízdu na horském kole na trasách Stoneman Miriquidi či BLOCKLINE nebo milujete výzvy a vyzkoušíte si svou sílu v souboji „kolo vs. člověk“ na Stoneman Miriquidi Road, příležitostí k aktivnímu pohybu je v Krušných horách opravdu nespočet. Svoje si tu najde každý typ sportovce. Sotva může být něco krásnějšího než šlapat do pedálů uprostřed malebných údolí a nádherně zalesněné krajiny. A odpočine si tu i vaše duše.

 

A pokud se ocitnete v Krušných horách na jaře nebo v létě…

...nezapomeňte, že:

  • Zámek Augustusburg slaví v roce 2022 450. výročí. Od 30. dubna si tak zde můžete užít speciální historicko –multimediální výstavu „Kurfiřt s vizí – život a dílo otce vlasti Augusta Saského“. Více informací zde.

  • Absolutní esence zábavy vás čeká na nejdelší zavěšené skluzavce na světě v Oberwiesenthalu. Vzrušující zážitek z 1.500 metrů dlouhé jízdy na výjimečné trase Flyline, kdy z nadmořské výšky 1.200 metrů budete téměř neslyšně klouzat jako pták kolem stromů a ve velkolepých kruzích se budete snášet dolů do údolí.

  • Fascinující krásu krajiny tady musíte vnímat otevřenýma očima. Krušné hory jsou plné nádherných lesů, zurčících řek a potoků i malebných luk.

  • Tady můžete vidět skutečně špičkovou řemeslnou výrobu. Zažijte dřevěné umění ve všech jeho podobách například ve vesnici hraček v Seiffenu a směle nahlížejte přes ramena řezbářům a dalším tradičním umělcům.