Příjezd do Saska

Jak se dostat do Saska?

Výlet do Saska se vždy vyplatí. Ať už pojedete jen s partnerem, jako rodina nebo s přáteli – čeká tu na vás nespočet kulturních a historických zážitků, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Kromě exkluzivních kulturních pokladů je Sasko také bohaté na dechberoucí přírodu: od Krušných hor až po Saské Švýcarsko se můžete vydat pěšky, na kole nebo ještě sportovněji na MTB. Jak se do Saska dostanete nejlépe? Připravili jsme pro vás nejběžnější možnosti cestování:

 

Vlakem

Do Saska se snadno dostanete po tratích z Frankfurtu, Mnichova, Hamburku, Hannoveru a oblasti Rýna a Porúří spoji ICE, IC, EC, Interregio, CityNightLine a DBNightTrain. Pravidelné mezinárodní spoje jezdí na trasách Berlín – Drážďany – Praha – Budapešť a Drážďany – Praha – Vídeň. V rámci Saska spojuje velká města jako Drážďany, Lipsko a Saskou Kamenici s menšími městy a prázdninovými regiony hustá síť místních dopravních cest. Akční nabídky jízdenek činí z cestování vlakem atraktivní alternativu.

Aktuální informace o jízdním řádu Deutsche Bahn a online jízdenkách jsou k dispozici na www.bahn.de.

Mimořádně půvabnou „saskou specialitou“ jsou historické úzkokolejky, které spojují různá místa zejména v prázdninových oblastech Saského Švýcarska, Krušných hor, Horní Lužice a Drážďanského Polabí. Pět z nich dokonce jezdí denně! Zde najdete další informace.

 

 

Autem nebo autobusem

Díky velmi dobré dopravní infrastruktuře se řidiči dostanou do Saska po A4 z Frankfurtu nad Mohanem, A9 z Norimberku, A13 z Berlína, A14 z Magdeburgu, A17 z Prahy a A72 z Hofu.

Sasko je také snadno dostupné dálkovým autobusem. V Sasku jsou do sítě autobusových tras křižujících Německo začleněna města Drážďany, Lipsko, Saská Kamenice, Budyšín, Zhořelec, Hoyerswerda, Plavno a Cvikov.

 

Letadlem

Sasko má dvě mezinárodní letiště v Drážďanech a Lipsku/Halle. Kromě pravidelných spojení do nejdůležitějších uzlů v Německu, Frankfurtu a Mnichova, jsou obsloužena i další velká německá letiště s dobou letu kratší než jedna hodina. Existují také pravidelné přímé lety do několika evropských měst. Letiště Berlín Brandenburg je od Drážďan a Lipska vzdáleno 170 kilometrů a je propojeno pravidelnými vlakovými a autobusovými spoji. Letiště Praha je od Drážďan vzdáleno pouhých 150 kilometrů.

Mezinárodní letiště Drážďany se nachází na severu města, jen 9 kilometrů od centra města. Je přímo napojeno na dálnice A13 Drážďany – Berlín a A4 Drážďany – Frankfurt nad Mohanem. Do centra města se dostanete pravidelným vlakem S-Bahn asi za 25 minut. V závislosti na provozu trvá jízda taxíkem 15 až 30 minut.

Letiště Lipsko/Halle se nachází přímo u křižovatky Schkeuditzer, kde se setkávají dálnice A9 Berlín – Mnichov a A14 Magdeburg – Drážďany. Centrum Lipska je vzdálené 18 kilometrů a centrum města Halle 23 kilometrů. Stálé spojení S-Bahn zajišťuje dopravu do a z těchto měst. Cesta na hlavní nádraží v Lipsku trvá pouhých 16 minut.

 

Cestou po Sasku

Vzhledem k tomu, že Sasko je jednou z menších spolkových zemí, vzdálenosti mezi městy a rekreačními oblastmi nejsou nikdy velké. Zde je několik příkladů, jak dlouho trvá cesta z bodu A do bodu B autem, autobusem nebo veřejnou dopravou:

 

Autem

Doba jízdy mezi místy:
Drážďany – Lipsko: 1 hodina
Drážďany – Saská Kamenice: 45 minut
Drážďany – hranice ČR (dálnice do Prahy): 45 minut
Drážďany – Zhořelec (polská hranice): 1 hodina 15 minut
Hranice Drážďany – Bavorsko: 1 hodina 45 minut

Veřejnou dopravou

Doba jízdy mezi místy:
Drážďany – Lipsko: 1 hodina
Drážďany 2 – Saská Kamenice: 1 hodina
Drážďany – Zhořelec: 1 hodina 15 minut
Drážďany – Míšeň: 45 minut
Drážďany – Národní park Saské Švýcarsko: 30–45 minut