Příjezd do Saska

Jak se dostat do Saska?

Výlet do Saska se vždy vyplatí. Ať už pojedete jen s partnerem, jako rodina nebo s přáteli – čeká tu na vás nespočet kulturních a historických zážitků, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Kromě exkluzivních kulturních pokladů je Sasko také bohaté na dechberoucí přírodu: od Krušných hor až po Saské Švýcarsko se můžete vydat pěšky, na kole nebo ještě sportovněji na MTB. Jak se do Saska dostanete nejlépe? Připravili jsme pro vás nejběžnější možnosti cestování:

 

Vlakem

Do Saska se snadno dostanete po tratích z Frankfurtu, Mnichova, Hamburku, Hannoveru a oblasti Rýna a Porúří spoji ICE, IC, EC, Interregio, CityNightLine a DBNightTrain. Pravidelné mezinárodní spoje jezdí na trasách Berlín – Drážďany – Praha – Budapešť a Drážďany – Praha – Vídeň. V rámci Saska spojuje velká města jako Drážďany, Lipsko a Saskou Kamenici s menšími městy a prázdninovými regiony hustá síť místních dopravních cest. Akční nabídky jízdenek činí z cestování vlakem atraktivní alternativu.

Aktuální informace o jízdním řádu Deutsche Bahn a online jízdenkách jsou k dispozici na www.bahn.de.

Mimořádně půvabnou „saskou specialitou“ jsou historické úzkokolejky, které spojují různá místa zejména v prázdninových oblastech Saského Švýcarska, Krušných hor, Horní Lužice a Drážďanského Polabí. Pět z nich dokonce jezdí denně! Zde najdete další informace.

 

 

Autobahn in Deutschland, die wenig befahren ist. Am Straßenrand grünen die Bäume.

Autem nebo autobusem

Díky velmi dobré dopravní infrastruktuře se řidiči dostanou do Saska po A4 z Frankfurtu nad Mohanem, A9 z Norimberku, A13 z Berlína, A14 z Magdeburgu, A17 z Prahy a A72 z Hofu.

Sasko je také snadno dostupné dálkovým autobusem. V Sasku jsou do sítě autobusových tras křižujících Německo začleněna města Drážďany, Lipsko, Saská Kamenice, Budyšín, Zhořelec, Hoyerswerda, Plavno a Cvikov.

 

Letadlem

Sasko má dvě mezinárodní letiště v Drážďanech a Lipsku/Halle. Kromě pravidelných spojení do nejdůležitějších uzlů v Německu, Frankfurtu a Mnichova, jsou obsloužena i další velká německá letiště s dobou letu kratší než jedna hodina. Existují také pravidelné přímé lety do několika evropských měst. Letiště Berlín Brandenburg je od Drážďan a Lipska vzdáleno 170 kilometrů a je propojeno pravidelnými vlakovými a autobusovými spoji. Letiště Praha je od Drážďan vzdáleno pouhých 150 kilometrů.

Mezinárodní letiště Drážďany se nachází na severu města, jen 9 kilometrů od centra města. Je přímo napojeno na dálnice A13 Drážďany – Berlín a A4 Drážďany – Frankfurt nad Mohanem. Do centra města se dostanete pravidelným vlakem S-Bahn asi za 25 minut. V závislosti na provozu trvá jízda taxíkem 15 až 30 minut.

Letiště Lipsko/Halle se nachází přímo u křižovatky Schkeuditzer, kde se setkávají dálnice A9 Berlín – Mnichov a A14 Magdeburg – Drážďany. Centrum Lipska je vzdálené 18 kilometrů a centrum města Halle 23 kilometrů. Stálé spojení S-Bahn zajišťuje dopravu do a z těchto měst. Cesta na hlavní nádraží v Lipsku trvá pouhých 16 minut.

 

Flugzeug startet in den Abend hinein

Cestou po Sasku

Vzhledem k tomu, že Sasko je jednou z menších spolkových zemí, vzdálenosti mezi městy a rekreačními oblastmi nejsou nikdy velké. Zde je několik příkladů, jak dlouho trvá cesta z bodu A do bodu B autem, autobusem nebo veřejnou dopravou:

 

Autem

Doba jízdy mezi místy:
Drážďany – Lipsko: 1 hodina
Drážďany – Saská Kamenice: 45 minut
Drážďany – hranice ČR (dálnice do Prahy): 45 minut
Drážďany – Zhořelec (polská hranice): 1 hodina 15 minut
Hranice Drážďany – Bavorsko: 1 hodina 45 minut

Veřejnou dopravou

Doba jízdy mezi místy:
Drážďany – Lipsko: 1 hodina
Drážďany 2 – Saská Kamenice: 1 hodina
Drážďany – Zhořelec: 1 hodina 15 minut
Drážďany – Míšeň: 45 minut
Drážďany – Národní park Saské Švýcarsko: 30–45 minut