© Manuel Rohne

Horní Lužice

Tady, na východě Saska, můžete očekávat mnohostranné propojení minulosti, současnosti a budoucnosti. Tento region, formovaný německo-lužickosrbskou historií, si stále uchovává své tradice a zvyky a překvapuje svým kulturním bohatstvím. Město Zhořelec (Görlitz) je dnes známé také jako „Görliwood“, protože funguje jako skvělá kulisa pro mezinárodní filmové produkce. Budoucnost tu pak symbolizuje lužická jezerní krajina, kde se region mění z průmyslové oblasti zabývající se těžbou hnědého uhlí na prázdninový ráj, který svou obrovskou vodní plochou a krásnou přírodou slibuje relaxaci nejvyšší kvality.

Naše tipy pro vaši návštěvu Horní Lužice a Dolního Slezska

  • Žitava (Zittau) vás nadchne svým historickým starým městem. Radnice v italském stylu navržená architektem K. F. Schinkelem a kostel sv. Jana, to jsou jen dvě z mnoha budov, které určitě stojí za vidění. Doslova pokladem v oblasti náboženského umění jsou pak dvě středověká postní plátna, která jsou tady vystavená. Ty byste si neměli nechat ujít!

  • Zámek Rammenau je klenotem saského venkovského baroka. Okouzlí vás nejen zcela mimořádnými interiéry, ale i krásnými venkovními zahradami.

  • Biosférickou rezervaci UNESCO Hornolužická vřesoviště a rybníkářská krajina (UNESCO Biosphärenreservat Heide- und Teichlandschaft) s jedinečnou přírodou nejlépe poznáte pěšky nebo na kole. Velmi poutavé jsou například přírodní zážitkové stezky pro malé i velké milovníky přírody nebo různé ekologické vzdělávací programy.

  • Park knížete von Pücklera (Fürst Pückler Park) v Bad Muskau to je zahradní umění světové úrovně! Od roku 2004 je park součástí světového dědictví UNESCO. Byl založen v klasickém anglickém stylu a zaujme svým dokonale přirozeným vzhledem. Ohromí vás tu i Nový zámek (Neues Schloss), který září ve své nádheře. Náš tip: Určitě si užijte výhled ze zámecké věže!

  • Kamenec (Kamenz) je rodištěm literáta Gottholda Ephraima Lessinga. Tomuto slavnému autorovi „Moudrého Nathana“ věnuje město celé muzeum s nahlédnutím do jeho dětství v 18. století a do jeho díla a osobnosti.

  • Plnou parou, a přesto v poklidném tempu: přesně tak vás doveze parní vlak ze Žitavy přes Žitavské hory do Oybinu – a jezdí tak již od roku 1890! A tato cesta je i dnes velkou zábavou nejen pro železniční nadšence a jejich rodiny.

Extra tip:

Kempování v oblasti Lužických jezer

Trávíte rádi dovolenou v přírodě? Výborně! Tady najdete přesně to, co hledáte! V oblasti Lužických jezer můžete kempovat a vybrat si ubytování od jednoduchých chat až po 5hvězdičkový glamping. Jsou tu skvělá místa i pro obytné vozy či karavany a mnoho z nich je i v bezprostřední blízkosti jezer.