Ručně vyráběná mistrovská díla

Vánoční svátky pro všechny smysly

V Sasku se již po staletí udržují řemeslné tradice! Nejznámější jsou bezesporu dřevěné vánoční ozdoby, které s obrovským umem a láskou vyrábějí řemeslníci v Krušných horách. Od tradičních dřevěných pyramid přes roztomilé kouřící panáčky a okouzlující ručně malované figurky andělů až po známé herrnhutské hvězdy z Horní Lužice – vánoční ozdoby ze Saska dodají každému domovu osobitý nádech a nádhernou sváteční atmosféru. Objevte tyto a další jedinečné tradice právě zde!

 

Velkolepé herrnhutské hvězdy

Fantastické umění skládání z Horní Lužice: Všechny opravdové vánoční hvězdy pocházejí z východosaského města Herrnhut. Trojrozměrné hvězdy s 25 velkými hroty se v herrnhutské manufaktuře vyrábějí již více než 160 let. A to zásadně ručně, z papíru a lepenky. Tyto typické produkty září během adventu a Vánoc na mnoha místech po celém světě.

Náš tip: Udělejte si radost a navštivte herrnhutskou předváděcí dílnu, kde si v kutilském oddělení můžete vyzkoušet svou šikovnost!

Voňavé kužílky z Krušných hor: crottendorfské františky

Malé kužely, velký efekt: Barevné vonné kužílky z Crottendorfu v Krušných horách dokážou vykouzlit nádhernou vánoční atmosféru během pár vteřin. A také umějí bleskově přivést k životu dýmající panáčky. Už téměř 100 let se v Crottendorfu vyrábějí – stále stejným způsobem – z pryskyřice kadidlovníku, dřevěného uhlí, bramborové moučky, santalového dřeva a mouky z červeného buku speciální františky. A podle prastaré řemeslné tradice jsou ovoněné vánočními vůněmi jako jsou jedle, med nebo skořice.

Náš tip: Přivoňte si k největšímu vonnému kuželu na světě ve Zemi františků (Räucherkerzen-Land) v Crottendorfu!

Soustružené, vyřezávané, oblíbené: dřevěné umění z Krušných hor

Když v Krušných horách začala upadat tradiční těžba, mnoho horníků se začalo věnovat uměleckému zpracování dřeva: řezbářství, soustružení, obručovému soustružení, vyrábění stromečků z hoblin a vyřezávání. Tak vznikly klasické postavičky krušnohorského lidového umění, jako je páreček andělů a horník nebo tradiční obloukový svícen. Právě dřevěný obloukový svícen symbolizuje svým tvarem oblé vstupy do důlních chodeb, které bývaly ověšeny hornickými lampami. Ve městě hraček Seiffenu se pomocí starých řemeslných technik vyrábějí malá umělecká díla, jako jsou vánoční pyramidy, louskáčky na ořechy a andělští hudebníci.

Náš tip: Prohlédněte si rekordního louskáčka v prvním evropském muzeu louskáčků v Neuhausenu!

 

Mohlo by vás také zajímat