© Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH, Archiv Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH

Evropské centrum vzpomínání, vzdělávání a kultury, Zgorzelec

Přehledně

Na místě bývalého zajateckého tábora STALAG VIII A vznikl v německo-polské spolupráci evropský památník a místo setkávání, které nabízí platformu pro přeshraniční výměnu, zhodnocení a široký vzdělávací program.

Stammlager VIII A Görlitz-Moys (dnes Zgorzelec-Ujazd) byl první Stalag ve Wehrkreis VIII Breslau a jeden z 220 táborů v Německé říši.

Během druhé světové války prošlo tímto táborem celkem asi 120 000 zajatých vojáků různých národností, z nichž tisíce v zajetí zahynuly. Váleční zajatci a další nuceně nasazení měli v tomto období významný vliv na podobu města Görlitz a celého regionu, protože byli využíváni jako levná pracovní síla téměř ve všech průmyslových odvětvích.

Historickou událostí ve Stalagu VIII A bylo složení a nakonec i premiéra KVARTETA NA KONCI ČASU francouzského skladatele Oliviera Messiaena. První vystoupení kvarteta se konalo 15. ledna 1941, za chladné lednové noci, za přítomnosti asi 400 válečných zajatců a táborových dozorců. Místem představení byl tzv. divadelní barák - Barák 27 B - v táboře. Messiaenovo mistrovské dílo je dnes jedním z nejhranějších děl komorní hudby 20. století. Na prestiži skladbě přidává i fakt, že ji Messiaen složil jako vězeň ve Stalagu VIII A v těch nejprimitivnějších podmínkách. Na památku všech, kteří v tomto táboře trpěli a doufali, pořádá Meetingpoint Music Messiaen e.V. každoročně 15. ledna Mezinárodní Messiaenovy dny. Je to festival s umělci, kteří umožňují zažít existenciální sílu hudby různými způsoby.

Kontakt

Evropské centrum vzpomínání, vzdělávání a kultury, Zgorzelec
Kozlice 1
59-900 Zgorzelec
USA

Kontakt:
Tel.: +49 (0) 3581 66 12 69
E-mail:
Webová stránka: www.meetingpoint-music-messiaen.net/ueber-das-stalag

    Co je dobré vědět

    Pro moje další plánování:

    Mohlo by vás také zajímat