Žitava

V říši soukeníků

Žitava – vítejte v hraničním trojúhelníku!

Říká se, že hraniční trojúhelník, kde se setkávají hranice tří zemí Německa – Polska – České republiky, patří k nejkrásnějším místům. A právě tady leží historické město Žitava (Zittau), přímo uprostřed Horní Lužice, na úpatí Žitavských hor. Ve starobylých uličkách mohou návštěvníci vidět a cítit 750 let historie a dobu, kdy město zbohatlo obchodem s látkami a tkaním damašku. A největšími pamětihodnostmi Žitavy jsou také textilie: dvě středověká postní plátna. A nově mohou milovníci kultury obdivovat i další poklad: unikátní sbírku epitafů z několika století, která je vystavena v nově opraveném klášterním kostele.

Kromě prohlídky uměleckých pokladů je naprostou nezbytností procházka kompletně zachovalým historickým centrem města. Tržnímu náměstí dominuje velkolepá radnice ve stylu italského paláce s jednou z nejkrásnějších radních místností v Sasku a kostel sv. Jana s 60 metrů vysokou vyhlídkovou věží. Další památkou je působivý žitavský Solný dům, který tu stojí už půl tisíciletí. Procházka městem pak pokračuje kolem barokní kašny a Řeznické bašty s jejími květinovými hodinami.

Město soukeníků za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkend? Prozradíme vám nejlepší místa, akce a tajné tipy. Určitě jeďte úzkokolejkou do Oybinu!

Naše tajné tipy

  • Řeznická bašta a Žitavské hory. Rozhodně navštivte Řeznickou baštu: Před bývalým opevněním odbíjejí krásné a slavné květinové hodiny se zvonkohrou z míšeňského porcelánu. Milovníci romantiky se pak mohou vydat úzkokolejkou přímo do turistického ráje Žitavských hor.

  • Žitavské epitafy – jedná se o největší sbírku obrazových epitafů ve středním a východním Německu. Sochy v Městském muzeu v Žitavě zase umožňují nahlédnout do víry evangelicko-luteránské komunity v Žitavě v době reformace.

  • V Německu unikátní „Malé žitavské postní plátno“ zdobí Kulturně historické muzeum ve františkánském klášteře.

„Nejlepší vzdělání najde chytrý člověk při cestování.”
- Johann Wolfgang von Goethe, německý básník a přírodovědec (1749-1832) -

Více informací k dovolené