© TMGS / Katja Fouad Vollmer

Zhořelec

Dokonalá historická filmová kulisa

Zhořelec – evropské město a Görliwood

Procházka Zhořelcem to je jako cestovat v čase. Městem se klene přes půl tisíciletí evropské architektonické historie. Najdete tady kolem 4 000 zrestaurovaných památek od pozdní gotiky přes baroko a renesanci až do éry secese. Pověst zhořeleckého Starého města už dávno přesáhla hranice Německa i Evropy – jeho kouzlu podlehl dokonce i Hollywood. Renesanční měšťanské domy s bohatě zdobenými fasádami a uměleckými klenbami jsou velmi často využívány jako kulisy mezinárodních filmových produkcí. Díky tomu také „Görliwood“ nese titul „Evropská filmová lokace desetiletí“. Zhořelec byl odjakživa bohatým sídlem s výhodnou polohou na staré obchodní stezce se dřevem a plátnem zvané Via Regia. Město je od roku 1998 Evropským městem Zhořelec/Zgorzelec a vyznačuje se živou německo-polskou atmosférou.

 

4000 jedinečných památek

se nachází ve Starém městě.

511.500 EUR

bylo v letech 1995 až 2016 každoročně darováno neznámou osobou.

1 evropské město

Zhořelec/Zgorzelec – dvě země.

Zhořelec za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkendový výlet? Ukážeme vám nejlepší místa, zajímavé akce i naše tajné tipy. Určitě musíte ochutnat slezské makové knedlíčky, makový koláč nebo si proslulé makovky!

Naše extra tipy

  • Festival pouličního divadla „Via Thea“ – každý srpen můžete zažít historickou divadelní podívanou s velkolepou kulisou – herci v nádherných kostýmech, koně, kočáry a propracované dekorace.

  • Farní kostel sv. Petra a Pavla – jeho dvě věže jsou vrcholem městského panoramatu. Mohutný východní chór s délkou 72 metrů a špičatou měděnou střechou je připomínkou obranné síly města.

  • „Walk of Görliwood®“ – na této okružní prohlídce mohou prozkoumat město filmoví fanoušci. Tematicky zaměřené výlohy poskytují zábavné a vzrušující pohledy na filmové město Zhořelec.

Více informací k dovolené