Trhová

Mocenské centrum reformace

Trhová (Torgau) – vítejte v renesančním městě

Nádherné stavby ze 16. století dělají z tohoto polabského města pokladnici renesance. Zámek Hartenfels ale vyniká ještě dalším mimořádným způsobem. Za kurfiřta Fridricha Moudrého se stal politickým centrem reformace a hostem zde byl nesčetněkrát i sám Martin Luther. Ten také vysvětil zámeckou kapli, postavenou v roce 1544, jako vůbec první protestantský kostel. Lutherova budoucí manželka Katharina von Bora byla s tímto městem také spojena, a nakonec tu i zemřela. Její hrob se nachází v kostele sv. Marie, který také stojí za vidění.

V bývalém saském kurfiřtském sídle s více než tisíciletou historií je toho k obdivování ale mnohem víc. Při procházce po Torgauer Gassen objevíte více než 600 architektonických památek. Mimořádně zachovalou renesanční architekturu uvidíte v domě starosty Paula Ringenhaina. Obytná patra budovy z roku 1596 se z velké části dochovala v původní podobě a zdobí je nádherné nástěnné a stropní malby.

Trhová za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkendový výlet? Ukážeme vám nejlepší místa, zajímavé akce i naše tajné tipy.

Naše extra tipy

  • Po stopách reformace – Trhová je považována za politické centrum reformace, zdokumentováno je přes 60 Lutherových pobytů. Můžete tady navštívit autentická místa reformace včetně zámecké kaple – jako vůbec prvního protestantského kostela, ale také hrobu Lutherovy manželky Kathariny von Bora v kostele sv. Marie.

  • Památník vojenské historie – v dubnu 1945 se na Labi u Trhové setkali američtí a sovětští vojáci, což symbolizovalo blízký konec války. Výstavy a památníky také informují o speciálních sovětských táborech a o jediném uzavřeném pracovním táboře pro mládež v NDR.

  • Kněžský dům Georga Spalatina – tady můžete objevit životní dílo evangelického „praučitele“ Johanna Waltera a Georga Spalatina, nejbližšího přítele Martina Luthera a „kormidelníka“ reformace. V krásně zrestaurovaném kněžském domě z let 1493-94 byl pravděpodobně mnohokrát hostem i sám Luther.

„Nevěř všemu, co slyšíš, neříkej vše, co chceš, nedělej vše, co můžeš.”
- Martin Luther, profesor teologie 1483-1546 -