Radebeul

Město Karla Maye & ráj vína

Vítejte v srdci Saské vinařské cesty!

Kopcovitou říční krajinu kolem Radebeulu utvářejí malebné vinice a prvotřídní vinařství. Setkáte se tady s velkými vinařstvími známých jmen jako jsou například zámek Wackerbarth nebo Hoflößnitz, ale na své návštěvníky tady čeká i celá řada příjemných malých sklípků. Se sklenkou v ruce si můžete prohlížet krásně zrestaurované vinařské domy, které se rozprostírají na strmých vinicích v údolí Labe. Ne bez důvodu se Radebeulu také přezdívá „saské Nice“.

Chcete-li prozkoumat okolí města, můžete se vydat na procházku po Saské vinné stezce nebo třeba podniknout malé dobrodružství a projet se 130 let starou parní úzkokolejkou Lößnitzgrundbahn. Pokud byste svou cestu chtěli zakončit příjemným večerem u vína, tak velmi krásným místem na to bude historická náves Altkötzschenbroda.

Radebeul také s velkým vděkem uctívá památku slavného dobrodruha Karla Maye, jehož život a dílo jsou s městem úzce spjaty. Zde se „narodili“ jeho románoví hrdinové Winnetou a Old Shatterhand – a dodnes tady také v Muzeu Karla Maye „žijí“. Každý rok tu na Festivalu Karla Maye v Lößnitzgrundu své idoly oslavuje velké množství fanoušků.

má schodiště Spitzhaus.

je parní úzkokolejce Lößnitzgrundbahn zvané také Lößnitzký jezevčík (Lößnitzdackel).

s vybranými druhy vín.

Radebeul za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkendový výlet? Ukážeme vám nejlepší místa, zajímavé akce i naše tajné tipy. Určitě si vyrazte parní úzkokolejkou zvanou Lößnitzký jezevčík do Moritzburgu a prozkoumejte okouzlující pohádkový zámek!

Naše extra tipy

  • Saská vinná stezka spojuje Pirnu, Drážďany, Radebeul, Míšeň a Diesbar-Seußlitz a vine se asi 90 km údolím Labe. Nádherná túra vás, stejně jako Saská vinná cesta, dovede k nejkrásnějším vyhlídkám a vinným sklípkům v tomto saském vinařském regionu.

  • Saské vinařské muzeum Hoflößnitz – bývalé kurfiřtské vinařství dříve sloužilo jako venkovské útočiště šlechtického rodu Wettinů a od roku 1401 je centrem jejich vinic. Není to jen idylické vinařství, ale také jediné muzeum vína v Sasku.

  • Od ledna do prosince jezdí denně parní vlaky po úzkokolejce mezi Radebeulem, Moritzburgem a Radeburgem. Díky různým tematickým jízdám a speciálním akcím tady cestující získají mimořádné zážitky.

„Všechno, co je opravdu velké, se zdá tiché, skromné až tajné; na to, co vyvolává senzaci, pohlížejte s nedůvěrou.”
Karl May, německý spisovatel 1842-1912