Plavno

Město krajky ve Fojtsku

Plavno – vítejte ve městě soukeníků

První rozkvět Plavna nastal v 15. století díky tkalcům a soukeníkům. Ale ve srovnání s obrovským rozvojem na konci 19. století to ještě nic nebylo. Když se v roce 1883 na trhu objevila plavenská krajka, byla najednou tato speciální strojem vyšívaná drahocennost žádaná po celém světě. Firmy na její výrobu vyrostly jako houby po dešti a populace ve městě se během několika let zdvojnásobila na více než 100 000. Dnes má plavenská krajka stále mnoho příznivců na všech kontinentech, ale počáteční opojení je u konce. Město si ale lásku ke svému pokladu vyrobenému z nejjemnější příze zachovalo. Muzeum krajky na Starém tržišti (Altmarktu) a v něm vystavené výšivky dodnes uchvacují každého návštěvníka.

Centrum Plavna okouzlí své návštěvníky především Starou radnicí, Muzeem Fojtska a řadou bývalých patricijských domů. Za shlédnutí stojí také dvouvěžový kostel sv. Jana vysvěcený v roce 1122, který je jedním z nejstarších kostelů ve Fojtsku. Pokud se vydáte do hlubin pod městem, zažijete prohlídku dolu, Muzea protivzdušné obrany nebo celního sklepa.

Město krajky za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkendový výlet? Ukážeme vám nejlepší místa, zajímavé akce i naše tajné tipy.

Naše extra tipy

  • Plavenské mosty– to je opravdu něco! Například Alte Elsterbrücke (Starý stračí most), jeden z nejstarších pamětníků města nebo velký Friedensbrücke (Mírový most), který má nejširší kamenné oblouky na světě. Nenechte si ujít ani 100 let starý viadukt, který se klene přes údolí Syra (Syratal) v devadesátimetrovém oblouku.

  • Weberovy domy – uprostřed Plavna, pod Malzhausem a kostelem sv. Jana, najdete řadu domů postavených před mnoha staletími. I když se vám na první pohled může zdát, že se tu zastavil čas, brzy zjistíte, že kolem malých domků je pořád velmi živo.

  • Pivní tramvaj – zvláštností vozového parku Plavenské tramvajové dráhy s.r.o. je salonní vůz č. 78, takzvaná „pivní tramvaj“. Ve firemní dílně byl prostor pro cestující v tomto voze komfortně upraven a vybaven 6 stolky s 18 místy k sezení a lze si jej pronajmout pro zvláštní příležitosti.

„Pro ty, kteří kreslí, se svět stává krásnějším, mnohem krásnějším.”
Erich Ohser/e.o.plauen, kreslíř (1903-1944)