Pirna

Pískovec plný života

Pirna – dovolená v bráně do Saského Švýcarska

Mezi Drážďanami a Saským Švýcarskem je údolí Labe obzvlášť malebné: zelené kopce, světlý pískovec – a uprostřed toho všeho leží Pirna. Tamní tržiště je dokonce světově proslulé! V roce 1853 ho totiž na svém plátně zachytil benátský malíř Bernardo Bellotto – známější jako Canaletto. Obraz se mu tak povedl a získal takovou proslulost, že se občané Pirny dodnes jednou ročně scházejí a vytvářejí tuto úchvatnou historickou scenérii.

Ale kouzlo města na tržišti nekončí. Všude v centru jsou obchody, kavárny a restaurace s krásnými fasádami, arkádovými nádvořími, arkýři, štíty a portály s výklenky k sezení. To vše vytváří nádhernou kulisu pro každou procházku. Za vidění tu stojí především radnice, Canalettův dům a kostel Panny Marie, který je plný architektonických skvostů. Mimochodem, přímo středem Pirny vede Malířská cesta (Malerweg), což je jedna z nejkrásnějších německých turistických tras.

Pirna za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkendový výlet? Ukážeme vám nejlepší místa, zajímavé akce i naše tajné tipy. Jako například, že rozhodně musíte ochutnat pravý Eierschecke, křehký třívrstvý vaječný koláč v kavárně v divadle Toma Paulse.

Naše extra tipy

  • Canalettoweg – procházka po této cestě je skutečně nádherná. Pod pevností Sonnenstein je krásný výhled na vinice a dále se jde čtvrtí Schifftorvorstadt, což je nejstarší část Pirny.

  • Divadlo Toma Paulse – moderní prostor v okouzlujícím starém domě se 180 místy pro diváky divadelních a kabaretních představení, různých čtení, koncertů a diskusí. Herec a kabaretiér Tom Pauls tady představuje své nejlepší programy.

  • Barokní zahrada Großsedlitz – se svými 150 pomerančovníky, více než 60 krásnými pískovcovými sochami, vodními prvky a barevnými květinovými záhony je jednou z nejkrásnějších v Německu.

„Hudba je druhým zjevením světa, nevyslovitelně znějícím tajemstvím existence. ”
Richard Wagner, německý skladatel 1813-1883