Míšeň

Kolébka Saska

Míšeň – vítejte ve městě porcelánu

Za své založení vděčí toto město na Labi Heinrichovi I., který nechal v roce 929 postavit vysoko nad řekou zámek. Albrechtsburg tvoří dodnes horizont Míšně a je považován za nejstarší zámek v Německu. Historie města zůstala úzce spjata s historií saských kurfiřtů. V roce 1423 se Míšeň stala rezidenčním městem, a proto je považována za kolébku svobodného státu. Připomínkou té doby je i mohutná gotická katedrála na Burgbergu.

Kurfiřt August II. Silný založil jako svůj „srdeční projekt“ značku MEISSEN®. Míšeňský porcelán zvaný také „bílé zlato“ s logem modrých mečů je mimořádně oblíbený a hojně vyhledávaný. Jeho obdivovatelé a hosté z celého světa navštěvují dílny v Triebischtalu a zažívají tam pohled do zákulisí 300 let starého řemesla.

Míšeňské Staré město na úpatí zámeckého kopce dýchá historií a je skutečně nádherné. Kolem pozdně gotické radnice se rozprostírají romantická vnitřní nádvoří, řemeslné obchůdky, rustikální vinárny a působivý kostel Frauenkirche. A určitě tady najdete i pěkné místo, kde si dáte sklenku míšeňského vína, které zraje na strmých svazích kolem města.

300 let

trvá tradice výroby míšeňského porcelánu

1000 let

je městu Míšeň

se vyrábí koláč Meissner Fummel

Míšeň za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkendový výlet? Ukážeme vám nejlepší místa, zajímavé akce i naše tajné tipy. Určitě vyzkoušejte žertovný koláč Meissner Fummel!

Zážitkové centrum HAUS MEISSEN

Zážitkové centrum HAUS MEISSEN – místo pro estéty a fajnšmekry

Míšeň jako nejstarší výrobce porcelánu v Evropě čerpá ze své více než 300 let trvající produkce historické vzory a tvary, ale pomocí toho nejlepšího řemeslného umění vytváří i zcela nové designy.  Míšeňský porcelán, který je tímto městem na Labi spojen od nepaměti, mohou návštěvníci z celého světa obdivovat právě v HAUS MEISSEN, který je tady hlavním turistickým magnetem. Celý rok se tu konají speciální akce a nové výstavy. A vaše návštěva bude ještě navíc korunována kulinářským požitkem v Café & Restaurant MEISSEN.

Naše extra tipy

  • Míšeňské víno – v údolí Labe se vinná réva pěstuje již přes 800 let. Jeho ochutnávku v jedné z rustikálních vináren si v žádném případě nesmíte nechat ujít. Doporučujeme také procházku po vinicích s prohlídkou sklepa nebo výlet po Saské vinařské stezce.

  • Frauenkirche Míšeň – pozdně gotický trojlodní halový kostel postavený převážně v 15. století. Od roku 1929 se tu nachází vůbec první zvonkohra z míšeňského porcelánu®. Cestou nahoru k malebné vyhlídce je nutné zdolat 193 schodů.

  • Ruiny kláštera Svatý kříž (Heilig Kreuz) a Hahnemannovo centrum v Míšni, které je doslova rájem pro všechny vyznavače homeopatie, ekologické výchovy, vzdělávání a stavění.

„Účelem umění je smýt z našich duší prach našeho každodenního života.”
- Pablo Picasso -