© Dietmar Traeupmann

Kamenec

Město básníků se sakrálními poklady

Kamenec – vítejte v Lessingově městě!

Jeho „Moudrý Nathan“ patří ke klasické literatuře. A on je velkým synem tohoto města: Gotthold Ephraim Lessing. Narodil se v roce 1729 v Kamenci jako syn pastora a dětství strávil v západní Lužici. Město vzdává hold jeho životu a dílu v době osvícenství ve vlastním muzeu.

Historie Kamence trvá již téměř 800 let. V roce 1346 se město připojilo k hornolužickému spolku šesti měst, aby ochránilo svou pozici na důležité obchodní cestě Via Regia. Dokladem této doby je mimo jiné i unikátní soubor pozdně gotických vyřezávaných oltářů z 15. a 16. století. Nejkrásnější exempláře můžete obdivovat v Sakrálním muzeu v klášterním kostele sv. Anny.

Centrem města je výrazná radnice, která je obklopená mnoha dalšími památkově chráněnými budovami z několika staletí. Na okraji města leží vrch Hutberg, který láká návštěvníky svými botanickými poklady v nádherném parku a zahradním komplexu. A občas, když to na hutberském pódiu roztočí známé hudební hvězdy, se dokonce zachvěje zem…

To nejlepší v Kamenci

Kamenec za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality jako například kamenecké klobásky. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkendový výlet? Ukážeme vám nejlepší místa, zajímavé akce i naše tajné tipy.

Naše extra tipy

  • Elementarium – Muzeum západní Lužice – vydejte se na cestu časem a zažijte velkolepý simulátor zemětřesení, geologické stavebniny nebo lesní ptačí koncert.

  • Vystoupejte na vyhlídkové věže a nechte svůj pohled bloudit se po Lessingově městě. Tři kamenecké věže vás vyzvou k rozhlédnutí a budou vám z výšky vyprávět svou vlastní verzi historie města.

  • Kamenecké klobásky – i když nejvýznamnějším kameneckým rodákem byl bezpochyby Lessing, řezník Mierisch byl pro město důležitý skoro stejně! Vynalezl totiž lahodné kamenecké klobásky, které musíte určitě ochutnat!

„Konečným účelem vědy je pravda. A konečným účelem umění je zase potěšení.”
Gotthold Ephraim Lessing (1729-81) - německý osvícenský básník