© Natalie Rieche

Grimma

Perla v údolí Muldy

Grimma – vítejte na řece Muldě!

Grimma je malý ráj: narodil se tu Albrecht III. Saský zvaný Srdnatý, který se později stal zakladatelem saské královské rodiny. Lipský nakladatel Georg Joachim Göschen považoval Grimmu za „jedno z nejkrásnějších míst na světě“. Vytvořil si tady útočiště a publikoval tu díla Goetha a Schillera. Jeho přítel Johann Gottfried Seume Grimmu také miloval, a právě odtud se vydal na svou slavnou „procházku do Syrakus“. Mnoho z kouzla těch let lze ve městě zažít dodnes.

Procházka nejkrásnějším jádrem starého města v celém středním Německu se rychle změní v cestu časem a spoustou architektonických stylů: radnice s nápadným renesančním štítem, dvouvěžový kostel Frauenkirche nebo středověké obytné věže. Za vidění také stojí bývalá zemská a knížecí škola sv. Augustina nebo kamenný most od stavitele drážďanského Zwingeru Pöppelmanna.

Trochu dál od centra si můžete udělat výlet k ruinám kláštera Nimbschen, kde jako jeptiška žila Lutherova manželka Katharina von Bora. Nebo do Großbothenu, kde bádal a žil nositel Nobelovy ceny za chemii Friedrich Wilhelm Ostwald, jehož život a dílo uvidíte na různých výstavách uprostřed krásně udržovaného parku.

Grimma za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkendový výlet? Ukážeme vám nejlepší místa, zajímavé akce i naše tajné tipy. Během pivní tour se dozvíte, proč se místnímu pivu říká „břichabol“ a také co je to smlouva o pivní míli.

Naše extra tipy

  • Klášter Nimbschen – v roce 1523 uprchlo z kláštera Marienthron u Grimmy dvanáct jeptišek a devět z nich skončilo ve Wittenbergu, mezi nimi také Katharina von Bora. Kromě malebných ruin kláštera je dnes v bývalých konírnách a sýpkách hotel.

  • První evropské muzeum hracích lodí Mutzschen – Ahoooj! V jedné čtvrti Grimmy bylo nedávno zřízeno muzeum miniaturních lodí. Můžete zde obdivovat více než 1700 hracích lodí.

  • Zámky, hrady a panská sídla – středosaský region kolem Grimmy je na tyto památky snad nejbohatší v Německu. Některé z nejkrásnějších a historicky nejvýznamnějších objektů se nacházejí na obou přítocích řeky Muldy.