© Detlev Mueller

Freiberg

Návštěva světového dědictví UNESCO

„Zdař Bůh“ ve městě stříbra!

Podle legendy se na okraji cesty, která vedla do Freibergu, objevil malý kousek lesklé rudy. A právě ten dal vzniknout městu stříbra – Silberstadtu®. To bylo před 850 lety – ale dodnes jsou tu všude znát stopy někdejšího bohatství. O „stříbrných“ časech, době hojnosti a prosperity, svědčí mimo jiné i více než 550 památkově chráněných budov v pozdně středověkém jádru města.

Patří mezi ně Báňská akademie, založená v roce 1765, a katedrála sv. Marie se světoznámými Silbermannovými varhanami a slavným zlatým portálem. Ve velkolepém zámku Freudenstein se nachází skutečný poklad: Terra Mineralia, největší výstava minerálů v Německu s více než 3500 minerály, drahými kameny a meteority. A pokud se chcete do hornické tradice města ponořit ještě hlouběji, můžete se vydat 150 metrů pod zem – při prohlídce tradičního stříbrného dolu.

850 let

je tomuto krásnému starému městu.

3500 drahokamů

a minerálů najdete v muzeu Terra Mineralia.

Freiberg za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkendový výlet? Ukážeme vám nejlepší místa, zajímavé akce i naše tajné tipy. Určitě navštivte výstavu Terra Mineralia a ochutnejte originální freiberský vaječný koláč se speciální polevou!

Muzeum Terra Mineralia

Zámek Freudenstein vám na 1500 metrech čtverečních historického pozadí představí tisíce krás ze všech vrstev naší Země, ale i z obrovských hlubin vesmíru. Terra Mineralia je kolekce, která byla vytvořena již před 50 lety a od té doby je o ni s láskou pečováno. Speciální vrchol čeká na návštěvníky v přízemí. Pod renesanční klenbou se skrývají pečlivě vytříděné a nasvícené magické drahokamy, vzácné meteority a největší a nejkrásnější vzorky minerálů z celé sbírky. Mnohé z nálezů jsou extrémně vzácné nebo dokonce unikátní a poskytují divákům ohromující pohled na pestrou škálu barev a tvarů fantastických krystalů z celého světa. Terra Mineralia má mezi srovnatelnými výstavami obzvláště vysokou hodnotu. Nejen, že významným způsobem slouží pro výzkum a výuku na freiberské univerzitě, ale výběr exponátů byl založen především na estetických kritériích.

 

„Zdař Bůh, zní pozdrav havířů, když opouštějí štoly. Vstříc světlu jdou teď po práci, v hlavě jen plné stoly. Po tvrdé dřině přijde klid, jdou domů ke svým zpátky, zdraví se mohli navrátit, oslavit krásné svátky.”
Hornické pořekadlo
Eine Gruppe macht einen Bergmannsschmaus im Silberbergwerk Reiche Zeche in Freiberg. Sie haben eine Platte auf dem Tisch und stoßen miteinander an.
Freiberg's mining heritage

Naše extra tipy

  • Stříbrný důl „Reiche Zeche“ – freiberský prohlídkový důl s 800letou tradicí a 1000 rudnými žilami je jedním největších a nejstarších dolů v Sasku.

  • Historické centrum města je památkově chráněné a svým návštěvníkům se představuje jako krásně zachovalý celek. Určitě navštivte horní a dolní trh – Ober- a Untermarkt!

  • Freiberský vaječný koláč – tuto jedinečnou pochoutku musíte ochutnat! Nejoblíbenější koláč obyvatel města stříbra se skládá mimo jiné z mnoha vajec, mouky a cukru, ale není v něm žádný tvaroh. Podle legendy byl ve 13. století použitý jako pojivo při stavbě zdí.