© Detlev Mueller

Freiberg

Návštěva světového dědictví UNESCO

„Zdař Bůh“ ve městě stříbra!

Podle legendy se na okraji cesty, která vedla do Freibergu, objevil malý kousek lesklé rudy. A právě ten dal vzniknout městu stříbra – Silberstadtu®. To bylo před 850 lety – ale dodnes jsou tu všude znát stopy někdejšího bohatství. O „stříbrných“ časech, době hojnosti a prosperity, svědčí mimo jiné i více než 550 památkově chráněných budov v pozdně středověkém jádru města.

Patří mezi ně Báňská akademie, založená v roce 1765, a katedrála sv. Marie se světoznámými Silbermannovými varhanami a slavným zlatým portálem. Ve velkolepém zámku Freudenstein se nachází skutečný poklad: Terra Mineralia, největší výstava minerálů v Německu s více než 3500 minerály, drahými kameny a meteority. A pokud se chcete do hornické tradice města ponořit ještě hlouběji, můžete se vydat 150 metrů pod zem – při prohlídce tradičního stříbrného dolu.

850 let

je tomuto krásnému starému městu.

3500 drahokamů

a minerálů najdete v muzeu Terra Mineralia.

Freiberg za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkendový výlet? Ukážeme vám nejlepší místa, zajímavé akce i naše tajné tipy. Určitě navštivte výstavu Terra Mineralia a ochutnejte originální freiberský vaječný koláč se speciální polevou!

Muzeum Terra Mineralia

Zámek Freudenstein vám na 1500 metrech čtverečních historického pozadí představí tisíce krás ze všech vrstev naší Země, ale i z obrovských hlubin vesmíru. Terra Mineralia je kolekce, která byla vytvořena již před 50 lety a od té doby je o ni s láskou pečováno. Speciální vrchol čeká na návštěvníky v přízemí. Pod renesanční klenbou se skrývají pečlivě vytříděné a nasvícené magické drahokamy, vzácné meteority a největší a nejkrásnější vzorky minerálů z celé sbírky. Mnohé z nálezů jsou extrémně vzácné nebo dokonce unikátní a poskytují divákům ohromující pohled na pestrou škálu barev a tvarů fantastických krystalů z celého světa. Terra Mineralia má mezi srovnatelnými výstavami obzvláště vysokou hodnotu. Nejen, že významným způsobem slouží pro výzkum a výuku na freiberské univerzitě, ale výběr exponátů byl založen především na estetických kritériích.

 

„Zdař Bůh, zní pozdrav havířů, když opouštějí štoly. Vstříc světlu jdou teď po práci, v hlavě jen plné stoly. Po tvrdé dřině přijde klid, jdou domů ke svým zpátky, zdraví se mohli navrátit, oslavit krásné svátky.”
Hornické pořekadlo
Freiberg's mining heritage

Naše extra tipy

  • Stříbrný důl „Reiche Zeche“ – freiberský prohlídkový důl s 800letou tradicí a 1000 rudnými žilami je jedním největších a nejstarších dolů v Sasku.

  • Historické centrum města je památkově chráněné a svým návštěvníkům se představuje jako krásně zachovalý celek. Určitě navštivte horní a dolní trh – Ober- a Untermarkt!

  • Freiberský vaječný koláč – tuto jedinečnou pochoutku musíte ochutnat! Nejoblíbenější koláč obyvatel města stříbra se skládá mimo jiné z mnoha vajec, mouky a cukru, ale není v něm žádný tvaroh. Podle legendy byl ve 13. století použitý jako pojivo při stavbě zdí.