Cvikov

Kde se romantika setkává s technikou

Cvikov – vítejte ve městě Roberta Schumanna

Cvikov je čtvrté největší město v Sasku a svým návštěvníkům toho nabízí opravdu hodně: svérázné hospůdky, skvělé restaurace, hotely od rodinných po luxusní, fantastické nákupy, krásné parky a muzea. A od roku 1904 je Cvikov také symbolem automobilového průmyslu. Právě v tomto roce tu August Horch položil základní kámen svého impéria, ze kterého později vzešla například i značka Audi. Muzeum, které je po něm pojmenované, je skutečně fascinujícím světem zážitků: kromě nablýskaných Horchových modelů značek Audi, Wanderer a DKW tady uvidíte také mnoho verzí legendárního Trabantu.

Milovníci hudby se ve Cvikově mohou zaposlouchat do živých tónů hudby Roberta Schumanna. V jeho rodném domě na hlavním trhu (Hauptmarkt) se dozvíte mnoho o skladatelově životě a díle. A bezmála devítisetletá historie města nabízí i další památky z dob, kdy městský život utvářeli horníci a soukeníci. V rekonstruovaném centru je – vedle unikátních miniaturních kněžských domků ze 13. století – například také ohromující katedrála sv. Marie. Za návštěvu bezpochyby stojí také 500 let divadelní komplex Gewandhaus, radnice a staré lázně Johannisbad.

Cvikov za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkendový výlet? Ukážeme vám nejlepší místa, zajímavé akce i naše tajné tipy.

Naše extra tipy

  • Ve Cvikově máte možnost vidět největší ucelený soubor secesního a gründerského stylu v Německu. Monumentální katedrála sv. Marie, 500 let starý divadelní komplex Gewandhaus, městská radnice, staré lázně Johannisbad a koncertní a plesový dům „Neue Welt“, uvnitř kterého se ukrývá nejkrásnější secesní sál v Sasku.

  • Umělecké sbírky města Cvikov – společně s Muzeem Maxe Pechsteina spojují tyto sbírky umění a přírodní historii v impozantní památkově chráněné budově. Byly otevřeny v roce 1914 jako Muzeum krále Alberta s reprezentativním kupolovým sálem a jsou jedněmi z nejvýznamnějších sbírek umění ve středním Německu.

  • Katedrála sv. Marie – největší kostel ve městě formovalo více než 800 let jeho bohaté historie. Interiér zdobí cenné obrazy a umělecká díla: křídlový oltář od Michaela Wolgemuta z roku 1479, pieta od Petera Breuera z doby kolem roku 1502, dvojitý spirálový kámen nebo kazatelna a křtitelnice od Paula. To vše rozhodně stojí za vidění!

  • Staré lázně Johannisbad – jsou unikátním architektonickým klenotem. Snoubí v sobě epochu secese a novogotiky s nádechem orientální lázeňské kultury. V současnosti se v nich nachází bazén, sauna a moderní wellness.

„Bez entuziasmu nelze v umění dosáhnout ničeho opravdového. ”
Robert Schumann (1810-1856), německý romantický skladatel