© Tobias Ritz

Budyšín

Tisíciletí s nejlepšími vyhlídkami

Budyšín – město věží

Buďte vítáni! Nebo také někdy: „Wutrobnje witajće!“ – tak vás v Budyšíně, městě s dlouhou historií, uvítají příslušníci lužickosrbské menšiny. První písemné zmínky o místě zvaném „Budusin“ nebo lužickosrbsky „Budyšin“ se datují do roku 1002. Toto datum znají ve městě, jehož silueta se impozantně tyčí v hornaté krajině Horní Lužice, úplně všichni.

Středověké centrum Budyšína charakterizuje čtrnáct věží – a výhled z nich na město a okolí opravdu stojí za to. Stejně jako procházka romantickými uličkami města: hrdé měšťanské domy, filigránsky vyřezávané portály a samozřejmě zmíněné věže, mezi nimi i Reichenturm se svým výrazným sklonem.

1000 let starý

.

14 věží

.

1 známá specialita

.

To nejlepší v Budyšíně

Budyšín za 48 hodin

Jedinečné architektonické památky, vzrušující muzea a kulinářské speciality. Mohl by takhle vypadat váš dokonalý víkendový výlet? Ukážeme vám nejlepší místa, zajímavé akce i naše tajné tipy. Určitě musíte ochutnat nejrůznější hořčičné speciality a vynikající lužickosrbskou kuchyni!

Eine Kellnerin im sorbischen Restaurant hat Brotstücke und einen Aufstrich auf einem Brettchen stehen. Eine Frau kostet gerade etwas davon. © Tobias Ritz
Hosté v lužickosrbské restauraci Wjelbik
Sorbian restaurant in Bautzen
Eier in verschiedenen Farben und mit liebevoll gezeichneten Mustern liegen auf Schalen. In Bautzen haben Sorbische Osterbräuche eine lange Tradition. © Philipp Herfort Photography
Bautzen: Sorbian Easter customs

Naše extra tipy

  • Muzeum Budyšín je se sbírkou asi 400 000 exponátů jedním z největších a nejmodernějších muzeí v Sasku.

  • Budyšínský památník, který byl nejdříve speciálním sovětským táborem a poté věznicí Stasi, připomíná oběti obou období. Naleznete zde věznici Budyšín I (Gelbes Elend) a Budyšín II. Vstup je zdarma.

  • Lužickosrbská tradice zdobení kraslic – kraslice zdobí už od začátku roku a jsou to malá umělecká díla. Můžete si je zakoupit na některém z mnoha velikonočních vajíčkových trhů a kdykoli v turistické informační kanceláři.

„Hodiny se mohou zastavit, ale čas jde dál.”
- lužickosrbské přísloví -

Více informací k dovolené

Přenocování

© Tobias Ritz

Akce

© Philipp Herfort Photography