Nejkrásnější rytířské hrady v Sasku

Středověk na dotek: Nejkrásnější rytířské hrady v Sasku

Hradě Kriebstein

Slyšíte ržání koní, řinčení rytířských brnění a cinkání mečů? To ožívá středověk na hradě Kriebstein. Tenhle nejkrásnější saský rytířský hrad trůní na skále uprostřed lesa – a může vyprávět napínavé příběhy ze šesti století.

Hrad Mildenstein

Hrad Mildenstein patří k jednomu z nejstarších hradních komplexů v Sasku. Zde uplatňovali svou moc salierští králové, za císaře Barbarossy to byli Stauferové a markrabata Wettinská, a to i prostřednictvím děsivých mučicích nástrojů. Velmi zajímavá je také funkční černá kuchyně, rytířský sál a dřevěná konstrukce patra gotické sýpky. Za výstup po schodech k mohutnému hradu budete navíc odměněni nádherným výhledem do údolí freiberské Muldy!

Pevnosti Königstein

Mimořádná je také poloha pevnosti Königstein: leží na stolové hoře v Labských pískovcích – 240 metrů nad údolím Labe. S vnějšími hradbami o výšce 42 metrů se jedná o největší evropskou horskou pevnost. A opravdu, Königstein nebyl ještě nikdy v historii dobyt. Návštěvníci si tady dnes užijí si nádherný výhled na Národní park Saské Švýcarsko.

Náš tip: V roce 1725 v soutěži o stavbu největšího sudu na víno nechal August Silný postavit sud o objemu 238 600 litrů, který stál na hradě Magdalenenburg v pevnosti Königstein. Novodobou repliku můžete obdivovat v tamním sklepě jako uměleckou instalaci ze skla, oceli, světla a hudby.

Hrad Stolpen

Hrad Stolpen je starší než 500 let a August Silný ho v roce 1713 využil jako vězení. Když se pro něj jeho milenka hraběnka Cosel, pro níž předtím koupil zámek Pillnitz, stala politicky nebezpečnou, poslal ji do vyhnanství na tento 200 metrů dlouhý hrad, který můžete navštívit i dnes.

Náš tip: Nahlédněte do středověké mučírny, ale nenechte se vyděsit šíleným smíchem hradního ducha Basalta!

Hradu Oybin

Na skalním masivu v Žitavských horách trůní zřícenina hradu Oybin. Císař Karel IV. ho nechal ve 14. století přestavět a hodlal se sem uchýlit na stáří. Obrázek tohoto hradu jste už určitě někdy viděli. Oybin proslavil také malíř Caspar David Friedrich, který žil dlouhou dobu v Sasku a maloval převážně zříceníny v ponurém měsíčním světle.

Náš tip: Na 514 metrů vysoké hoře Oybin najdete v malém domku vzácnou cameru obscuru (dírkovou komoru), jednu z nejjasnějších v Evropě!