© SRoseFotografie

Vysněné cíle: Saské hrady a zámky

Vysněné cíle: nádherné saské zámky

Jak vypadá váš vysněný zámek? V Sasku je jich více než 50, takže máte opravdu obrovský výběr. Představíme vám pár míst, která byste si neměli nechat ujít. Vrcholem drážďanského Starého města – mezi Semperovou operou, Zwingerem a Frauenkirche – je Residenční zámek. Zvláštností této velkolepé stavby je, že se můžete vydat na kompletní cestu časem dobou renesance a baroka. Zámek, který je jednou z nejstarších budov ve městě, při velkém bombardování Drážďan v roce 1945 skoro celý vyhořel, ale od roku 1985 je postupně obnovován a dnes je již téměř hotový. Nedávno byly zrestaurovány apartmány Augusta Silného, Malý taneční sál a Dlouhá chodba, která je impozantní galerií předků. Místa, která vás ohromí!

August Silný, mýtus: za posledních 350 let byly saskému kurfiřtovi a polskému králi přisouzeny doslova nadlidské kvality – byl otcem vlasti, brilantním stavitelem, mecenášem umění, lovcem žen, lvem salónů i ohýbačem podkov. Samozřejmě, že ne všechny legendy odpovídají pravdě, ale v každém případě to musela být velmi působivá osobnost a právem zůstává nejslavnějším panovníkem, jakého kdy Sasko mělo.

Zámek Albrechtsburg

Co si rozhodně nesmíte nechat ujít, je míšeňský zámek Albrechtsburg, který leží vysoko nad hladinou Labe, na Burgbergu. Jde o mistrovské dílo pozdně gotické architektury a považuje se za první moderní zámeckou stavbu v Německu. August Silný tam nechal ve velkém utajení zřídit první evropskou manufakturu na porcelán. HistoPad je skvělý způsob, jak cestovat zpět v čase.

Zámek Moritzburg

Starý zámek Moritzburg vypadá doslova jako z pohádky. Nachází se uprostřed zámeckého rybníka a  je jedním z největších magnetů pro návštěvníky v Sasku. A rozhodně je také jedním z nejznámějších fotomotivů. August Silný nechal v 18. století zámek v blízkosti Drážďan přestavět na lovecký letohrádek a pořádal tu okázalé večírky. I tady můžete sledovat slavnou historii pomocí HistoPadu.

Drážďanský Zwinger

Další působivou stavbou je drážďanský Zwinger. Tento komplex z pískovce ze Saského Švýcarska byl postaven také za Augusta Silného pro reprezentační účely a umělecké sbírky. Skládá se z několika vzájemně propojených budov, pavilonů a galerií, které rámují velké nádvoří. Galerie „Staří mistři” je jednou z nejuznávanějších sbírek obrazů na světě a sídlí v později přistavěné Semperově galerii. Můžete zde obdivovat světoznámá mistrovská díla z 15. až 18. století – od Rubense, Botticelliho, Rembrandta nebo Cranacha – a cestovat evropskými dějinami umění. Hvězdou obrazárny je jednoznačně Raphaelova „Sixtinská madona“.

Citát Johanna Wolfganga von Goethe:

„Drážďany mi přinesly velkou radost a oživily mou touhu přemýšlet o umění. Na tomto krásném místě se nacházejí neuvěřitelné poklady všeho druhu.“

Zámek Colditz

Zámek Colditz, kterému je téměř přesně 1000 let, je jedním z nejstarších a největších zámků v Sasku. Tento skvost na řece Muldě byl za císaře Barbarossy říšským hradem, za saských kurfiřtů loveckým zámečkem, dále pak renesančním zámkem, ústavem pro duševně choré a za 2. Světové války dokonce i slavným zajateckým táborem. Tomu se říká pestrá historie!

Zámek Hartenfels

Mistrovské dílo renesanční architektury se nachází na severu Saska, v bývalém saském hlavním městě Torgau (Trhová).  Zámek Hartenfels je se svou vůbec hradní kaplí, kterou osobně slavnostně otevřel Martin Luther a která byla vůbec první prostentskou církevní stavbou, autentickým místem dějin reformace. Později se zámek Hartenfels stal napoleonskou pevností a poté pruskými kasárnami. Už 600 let se tu v hradním příkopu chovají medvědi hnědí a pohled na ně vždycky stojí za to!

Zámecká novinka: Na jaře 2021 byl výběh medvědů hnědých v hradním příkopu přestavěn. Je tu nový most z kmenů borovic, nový kopec, kamenná jeskyně a dřevěný kmen potřeným dehtem z bukového dřeva, o který si medvědi mohou drbat záda.

Zámek Weesenstein

Na skalnatém výběžku nad údolím Müglitz v Krušných horách se nachází zajímavá kombinace hradu i zámku: Zámek Weesenstein. Osmipatrový architektonický skvost rostl kámen po kameni víc než 800 let, a proto tu najdeme stylové prvky od gotiky až po klasicismus. Jako jedna z mála takových staveb má i výborně zachovalý interiér, který nabízí živý náhled do životního prostředí a stylu svých obyvatel a dobové šlechty. K interiérovým pokladům patří mimo jiné i 300 let stará zlatá kožená tapeta, která zdobí jídelnu, ručně vyrobená čínská papírová tapeta a také panoramatická tapeta z roku 1816 „Amor and Psyche“ v rohovém pokoji orientovaném do zahrady. Opravdu unikátní kousky!