© Karin Jaehn - fotolia.com , Tourismusverband Sächsische Schweiz

Výlet na handbiku "Podél Hohe Straße" (bezbariérový)

Přehledně

 • Start: Nádraží Národního parku Bad Schandau
 • Cíl: Nádraží Národního parku Bad Schandau
 • 37,18 km
 • 3 hod. 40 min.
 • 397 m
 • 421 m
 • 119 m

Bezbariérová trasa pro handbikery: Vynikající trasa, kterou doporučujeme zejména kvůli fantastickému panoramatu velké části Hintere Sächsische Schweiz.

Z náměstí v Bad Schandau sledujte ukazatele na Hinterhermsdorf a po přibližně 300 metrech odbočte do Kirnitzschtal. Přestože je silnice přes Kirnitzschtal zejména o víkendech velmi frekventovaná, díky mírnému sklonu a velmi dobrému povrchu je stále dobře sjízdná. Koleje historické železnice Kirnitzschtal vás doprovodí až k vodopádu Lichtenhain. Za mlýnem Lichtenhainer Mühle se sklon cesty postupně zvyšuje. Minete mlýny Felsenmühle, Neumannmühle a Buschmühle a brzy dosáhnete místa, kde silnice opouští údolí Kirnitzschtal a stoupá směrem na Saupsdorf.

Hned za mlýnem Räumichtmühle opustíme hlavní silnici vlevo a na kole stoupáme malým údolím do Saupsdorfu. Zůstáváme na hlavní silnici, nakonec odbočíme opět doleva a opustíme obec směrem na Sebnitz. Po počátečním klesání trasa opět stoupá, až těsně před čtvrť Hertigswalde v Sebnitz dorazíme k Waldhausu po pravé straně. Zde se vlevo větví ulice Hohe Straße, po které pokračujeme dál. Tato cesta se však zpočátku ukáže jako polní cesta, která má místy spíše rustikální charakter.

Po výstupu na zalesněný kopec se poprvé otevře působivý výhled na zadní část Saského Švýcarska. Trasa pokračuje po poměrně štěrkovém a sjízdném úseku k silnici spojující Ottendorf a Sebnitz. Po této silnici jeďte na kole přibližně 300 metrů vpravo, než se Hohe Straße opět stočí doleva jako polní cesta. Krátké prudké stoupání je skutečnou výzvou, protože stav silnice je místy katastrofální. K jejímu překonání budou jistě občas potřeba pomocníci. Panorama je dostatečnou kompenzací za vynaloženou námahu.

Nakonec se opět dostaneme do lesa a cesta se stává rovnější. Stav cesty je však jen nepatrně lepší, takže musíme znovu a znovu zatínat zuby. Nakonec se vydáváme z kopce směrem k Lichtenhainu. Povrch opět klade vysoké nároky na terénní schopnosti handbikerů. Nejlepší je nechat se pomalu valit z kopce dolů. Když dorazíme na silnici z Lichtenhainu do Sebnitz, veškeré trápení končí. Teď už pod pneumatikami klouže jen černá vozovka.

Pokračujeme po hlavní silnici, občas mírně do kopce, ale většinou z kopce, kolem vesnice Lichtenhain a později přes Mittelndorf a Altendorf. I zde se otevírají nezapomenutelné výhledy na velkou část Saského Švýcarska. Za pěkného počasí nezapomenutelný zážitek. Po rychlém sjezdu opět dorazíme do Bad Schandau a za kostelem zamíříme na náměstí.

Pokud si chcete ušetřit námahu v druhé třetině trasy nebo si trasu zkrátit, doporučujeme variantu z Lichtenhainer Mühle. Při příjezdu z Bad Schandau v údolí Kirnitzschtal, asi 200 metrů před vodopádem Lichtenhain, odbočuje za obcí Lichtenhain vlevo malá asfaltová silnice, která je pro veřejnou dopravu uzavřena. Údolím a později vesnicí trasa místy poměrně strmě stoupá, ale povrch je po celou dobu dobrý. V Lichtenhainu se pak opět napojíte na původní trasu.

Panel cest

Povrch cesty

 • Ulice (82%)
 • Asfalt (9%)
 • Štěrk (7%)
 • Pěší stezka (1%)
 • Pěšina (2%)

Počasí

Co je dobré vědět

Pro moje další plánování: