© Rainer Weisflog

Zimní období v Sasku

Koulování a stavění sněhuláka

Jděte na to: naplánujte si zimní zážitky

Sasko jako turistický cíl pro zimní dovolenou – mezi místními i návštěvníky jsou odjakživa velmi oblíbená čtyři saská středohoří. Jako doma se tady cítí především rodiny. Mezi hlavními baštami zimních sportů od Fojtska přes Krušné hory a Saské Švýcarsko až po Horní Lužici, tedy od nejjihozápadnějšího cípu Německa až po hraniční trojúhelník s Polskem a Českem, se rozprostírá bohatá síť lyžařských stop a tratí.

© Rainer Weisflog

Krušné hory

Už víc než 100 let největší oblast zimních sportů v Sasku

Krušné hory jsou přes 100 let hlavním střediskem alpských zimních sportů v Sasku. Hosté si tu užívají dokonalé zimní radovánky ve 28 lokalitách od Altenbergu po Sosu. K dispozici tu je kolem 70 sjezdovek, přes 60 vleků, kolem 1000 kilometrů upravených lyžařských stop a tratí a bezpočet sáňkařských tras a kluzišť. Základnou pro milovníky rychlých sjezdů je tady 1215 metrů vysoký Fichtelberg v Oberwiesenthalu, nejvýše položeném městě Německa.

 

Fojtsko

K nejvýznamnějším místům alpských zimních sportů ve Fojtsku patří Klingenthal, Erlbach, Grünbach a Schöneck. Síť lyžařských tratí ve fojtských běžkařských oblastech Klingenthal, Auerbach, Erlbach, Grünbach a Schöneck má celkem 211 kilometrů.

Běžkaři si přijdou na své na hřebenové stopě (Kammloipe) mezi Johanngeorgenstadtem a Schöneckem. Trasa dlouhá 36 kilometrů vede přírodním parkem Krušné hory/Fojtsko a je jednou z nejkrásnějších tratí v Německu, kde je zaručený sníh. Hřebenová stopa byla německým lyžařským svazem oceněna titulem „Excellent Loipe“. Díky vyznačeným spojovacím trasám umožňuje báječné lyžařské výlety do Čech.

Mimochodem, Schöneck láká své hosty na 5 sjezdovek s délkou až 820 metrů a stupni obtížnosti od lehkého přes středně těžký až po náročný černý sjezd a nabízí tak jak začátečníkům, tak zkušeným alpinistům mimořádné vzrušení ze sjezdového lyžování.

Fojtská aréna Klingenthal

Fojtsko je také regionem špičkového sportu: V jednom z nejoblíbenějších výletních cílů ve Fojtsku, ve fojtské aréně v Klingenthalu, se nachází jeden z nejmodernějších skokanských můstků v Evropě, který sem pravidelně zve světovou skokanskou elitu. Při Světovém a Interkontinentálním pohár se tu tak setkávají nejen skokani, ale i špičky severské kombinace. A pokud zrovna nejsou závody, mohou tu návštěvníci obdivovat úchvatnou scenérii i z výšky skokanského můstku.

Žitavské hory

V Žitavských horách a Horní Lužici se také nacházejí výborně vybavená a oblíbená střediska zimních sportů jako jsou například Oybin/Lückendorf, klimatické lázně Jonsdorf, Großschönau/Walterdorf a Sohland na Sprévě (Sohland an der Spree). Hlavním centrem je Großschönau/Waltersdorf a jeho nejvyšší vrchol Lausche. Deset sjezdovek tu umožňuje báječných 5,5 kilometru sjezdů. A můžete si tady dopřát i běžkování na téměř 90 kilometrech upravených tratí. Nejdelší trasu zde nabízí Sohland na Sprévě a to celých 60 kilometrů. A nejlepší podmínky pro zimní turistiku najdou pěší návštěvníci v Horní Lužici. Například jen v Sohlandu na Sprévě mohou turisté na čerstvém ledovém vzduchu ujít asi 100 kilometrů. A velkým zážitkem tu je i odpočinek po sněhových radovánkách. Třeba výlet po saských úzkokolejkách v sobě tím nejlepším způsobem spojuje zimní kouzlo a nostalgii starých časů.

Zimní zážitky

O zimním spánku nemůže být v Saském Švýcarsku vůbec řeč. I když příroda odpočívá, život jde dál. Mnoho krásných měst a vesnic v tomto regionu vás pozve na relaxační momenty na „místa zimních snů“ se stimulující směsí přírody, wellness, zábavy a kultury. Romantika u krbu, měsíční svit a zimní procházky: spektrum je stejně pestré, jako samotná místa. Ekologický a národní park Schmilka (Bio- und Nationalpark Refugium Schmilka) se proměňuje v zimní vesnici. V Bad Schandau se zaměřují na relaxaci, pohyb a kreativitu. Nejoblíbenější vyhlídka v Saském Švýcarsku, kamenný most Bastei, láká na výtečné zimní speciality. A večer v horské chatě se švýcarským sýrovým fondue v Papststeinu je pravděpodobně jeden z nejkrásnějších způsobů, jak zakončit zimní túru. Ve dnech plných sněhu si užijete pravou alpskou zimu na běžkařských tratích a sjezdovkách v Gohrischi, Sebnitzu a Neustadtu. Zima v Saském Švýcarsku to je opravdový sen!